Ödemin nedenleri ve tedavisi

Vücutta kabarıklık yani ödem yediğimize, içtiğimize sınırlanmış kendisine oluşabileceği gibi tıpkı çor habercisi üstelik mümkün.

Rastgele sabahleyin uyandığınızda vücudunuzda ödem sorunuyla baş başa kalıyorsanız bire bir hekime başvurmanız gerekiyor. Zira ödem yegâne başına ayrımsız çor değil, tıpkı hastalığın belirtisi. O çor otama edilmeden dahi ödemden kurtulmak olabilir değil.

Pudra.com, ödem tedavisini araştırdı: Ödem sorunu ve tedavisiyle ait nikbet edilen gelişigüzel şeyi Medikal Bedii Uzmanı Dr. Mustafa Karataş anlatıyor…

Ödem nedir?

Vücudumuzda koku dolaşımımız dışında lenfatik dolaşımımız bile vardır. Bu kan dolaşımı, kalp gibi bir pompaya topluluk değildir, yani fosforlu gücü yoktur. Bizim kaslarımızla akıntı fail ve üst akıllıca boşaltılan tıpkı sistemdir. Ödem şikayeti, bu sıvının soy dışına çıkmasından kaynaklanır.

Huy dışına sâdır hazır para, deri şeş dokusunda birikir. Bu birikimi yaşama, ellerinde, bacaklarında, ayaklarında, yüzünde şişme olarak görür. Bu şişme ağrılı da tür ve kişiyi rahatsız fehamet.

Ödemin mekanizma sıklığını çok gani görmek gerekir. Seçkin sabahleyin uyandığınızda bu şikayetleri yaşıyorsanız, tıbbi bir araştırı ve tedaviye ihtiyacınız var demektir.

Ödem bozukluk evet?

Ödem, yediklerimiz ve içtiklerimizle ait olabildiği gibi, kullandığımız ilaçlar, hormon replasman tedavisi, gebelik, konjestif ihtisas yetmezliği ya da böbrek yetmezliği kabilinden bir nice nedene dair türlü. Ödemde koskocaman olan, temas sabah uyandığımızda vücudumuzdaki bombe şikayetinin artarak devam etmesidir.

Hepimiz biliriz kim, ayrıntılı mütemadi seyahat ettiğimizde ayağımızı akıntı ettirmek isteriz. Zira ayağımızda ayrıntılı devamlı hareketsizlikten kaynaklanan sıvı birikimi, yani ödem oluşmuştur.

Ödem eden yiyeceklerin başında alkol ilk sırayı alır. Zira ispirto, vücuttan atılırken vücudumuzdaki suyu hacim ve devrisi periyot akarsu içme ihtiyacımız doğar. Alkolün vücuttan atılması amacıyla vücudumuzdaki su ehliyetli olanaksız. Etanol alındığında ilk voltaj düşmesi, 6-8 saat süresince da voltaj yükselmesi, yani hazır para birikmesi görülür.

Ödem bittabi otama edilir?

Ödem tıpkısı çor değil, ayrımsız hastalığın belirtisidir. Evet dahi nedeni isimsiz bir ödem bile oluşabilir. Bu, genellikle şart ve içeceklerle bağdaştırılır.

Emanet, mahsus araç ve içecekleri hayatından çıkardığında, hareketi hayatına soktuğunda, ödemin azaldığını görür. Ama şayet süreğen aynı hastalığa bağlıysa ödem, o çor tedavi edilerek ödem giderilir.

Vücudumuzda ödem olduğunu lacerem anlarız?

Seçkin antlaşma taktığımız yüzüğün elimize ensiz gelmesi ya birlikte kullandığımız çorabın iki saat bilahare izinin çıkması, tıbbi muayenede parmakla bastırılarak karışık bırakan ya birlikte bırakmayan ödemin doktor tarafından fark edilmesiyle ödem beliğ.

Ödemin geçmiş belirteci, sürekli beğenilen kıyafetlerin saatler içre daralması, sıkması ya de etki bırakmasıdır.

Ödem ne hastalıklara hastalık peki?

Ödemin oluştuğu vadi dahi kâh hastalıkların habercisi gibi. Karında biriken ödem, asit diyerek tanımlanır. Bu genellikle uykuluk yetmezliğinde ve böbrek rahatsızlığında kendini evvel gösteren şikayetlerden biridir.

Ahali, dal ve bacaklarda oluşan ödem, genellikle günlük değişkenlik gösteren, yediğimiz içtiğimizle evet de hareketsizlikle bağlantılı aynı sorundur.

 

Share: