Sayısal mecralar yükselişte

Türkiye’da Tahmini Iletişim Araçları ve Reklam Yatırımları 2019 Yılı Raporu yayımlandı. Rapora bakarak; Türkiye’üstelik bütün medya ve reklam yatımları, ayrımsız önceki yıla bakarak yüzde 6,2 oranında büyüyerek, 11 milyar 49 milyon TL oldu. bununla birlikte iletişim araçları yatırımları ise 2019 yılı sonunda, 2018 yılının bir dönemine bakarak yüzde 5,6 oranında artarak, 8 bilyon 839 milyon TL adına gerçekleşti

Türkiye’bile Tahmini Iletişim Araçları ve Reklam Yatırımları 2019 Yılı Sonu Raporu’na bakarak, bütün medya yatırımları 8 milyar 839 milyon TL namına gerçekleşti. Gine bu dönemde toplanmış reklam ve medya yatırımlarının tutarı, 11 milyar 49 milyon TL oldu. İlgili anlatım, Reklamcılar Derneği, Reklamverenler Derneği (RVD), İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB TR), Açıkhava Reklamcıları Vakfı (ARVAK), Millî Radyo Yayıncıları Derneği (URYAD) ve Atak Mecralar Araştırma Pazarlama ve Reklamcılık Derneği (MMA) adına özgür müşavirlik şirketi Deloitte aracılığıyla hazırlandı.

“Bakir tıpkısı döneme giriyoruz”

Rapor ile ait değerlendirmelerde bulunan Reklamcılar Derneği Başkanı Yanardağ İkiler, Türkiye Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları Raporu’nun, Reklamcılar Derneği vasıtasıyla on yıldır hazırlanarak yayınlandığına belen etti.

Bu sene Türkiye pazarlama iletişimi dünyası amacıyla çok makro tıpkı adım atarak, tekmil seksiyon derneklerinin halk ele verdiği ve sektörün gelişimi yerine birbirleriyle henüz da yakından çalışıldığı tıpkısı döneme girdiklerine da işaret fail İkiler, bu konuda, “2019 yılı itibariyle, iletişim araçları yatırımlarını kamu çağ derneklerinin ortak çalışmasıyla açıklamaya karar verdik.

Reklamcılar Derneği öncülüğünde, Açıkhava Reklamcıları Vakfı (ARVAK), İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB TR), Mobil Mecralar Araştırma Pazarlama ve Reklamcılık Derneği (MMA), Reklamverenler Derneği (RVD) ve Millî Radyo Yayıncıları Derneği (URYAD) güçlerini birleştirdi. Akla Yatkın ve mübarek kalibrasyon ve raporlama amacıyla çalıştık ve çalışmaya bitmeme edeceğiz. Mecmu kürsü toplum örgütü üyelerine ve başkanlarına destekleri için teşekkürname ederim” şeklinde açıklamada bulundu.

“Zorluklarla başa çıkmanın formülleri bizim DNA’mızda var”

İkiler, Corona salgının sektöre olan etkileri için ise şunları söyledi:

“Türkiye’birlikte bile ilk vakanın açıklanması ile sektörümüzün etkilendiğini inandırmak akla yatkın peki. Ancak, bizim sektörümüzde çokça yüce tıpkısı pratik var. Pres zamanlarda kenetlenmeyi çok dolgunca biliyoruz; zorluklarla başa çıkmanın formülleri bizim DNA’mızda var. Hem reklamverenlerin aldığı hızlı aksiyonlar hem dahi ajansların hızlı çözümleri ile bu durumdaki en makul adımların güdük zamanda atılmaya başlandığını söylemeliyiz. Detaylı vadede kazananlar bu dönemde iletişimde kalanlar, güne uyarlanmış olanlar ve yaratıcılık başarım dengesini akıllıca kuranlar olacak.”

“Stabil günlerde akva duracağız kim yarınlara henüz yaşayan hazırlanalım”

Reklamverenler Derneği Umumi Heyet Başkanı Ahmet Pura “Acun’de sektörümüzde yaşanan gelişmeleri çokça yakından takip ediyoruz ve 2020 yılının başından itibaren yaşanan Corona Virüsü salgını zımnında görüyoruz ki, bu eşine birkaç rastlanır dönemde üstelik sektörümüz kuvvetli duruşuna bitmeme ediyor, toplumda irtibat ve kardeşlik ile farkındalık fotoğraflamak yerine üstlendiği misyonun hakkını veriyor. Kampanyalarında halka maddi manevi desteklerini açıklanan küresel reklamverenlerin yanında, yerel markalarımızdan devlet ekonomimize destek yaratan izahat geliyor” dedi ve “Bu örneklerden aldığım ilhamla diyorum kim; huy ve adamlık üzere bakir aynı sarrafiye olacak bu sancılı günlere karşın reklam sektörü sağlam durmaya bitmeme edecek ve yarınlara henüz tüvana hazırlanacak. Markaya envestisman esastır, 2. Acun Savaşı’nda reklama devam fail şirketlerin markaları zaman bibi canlı varlıklarını sürdürüyor, lütfen reklama bitmeme!” diye niteleyerek görüşlerini rapor etti.

TV kuruluşlarının iş payı yüzdelik 46

Iletişim Araçları yatırımlarında yeryüzü nazik payı, 2019 sonu itibariyle sektörde yüzdelik 46 oranında ahzüita payına erişen göstergeç kuruluşları aldı. Televizyonu yüzdelik 33,3 ile sayısal mecralar izlem etti. Üçüncü sırada yüzde 9,4 ile açıkhava meydan aldı.

2019 yılında sunma balaban düşüş basın yatırımlarında yaşandı. Basın yatırımları toplamda yüzdelik 25,9 düşerek, yüzde 6,5 aksata payı ile dördüncü sıradaki yerini korudu. 2019 yılında televizyonlara yapılan iletişim araçları yatırımı 4 milyar 68 milyon TL kendisine gerçekleşirken, sayısal mecralara 2 bilyon 940 milyon TL’lik envestisman yapıldı.

2019 yılı genelinde medya yatırımları arasında sayısal mecralara yapılan yatırımlar koskocaman ölçüde arttı. Dijital mecralara yapılan yatırım 2018 yılı ile karşılaştırıldığında yüzdelik 19 arttı. Iletişim Araçları yatırımları ortada en aşkın paya eş olan TV yatırımları ise yüzdelik 5 oranında artma gösterdi. Açıkhava yatırımları yüzdelik 2,5 artışla 831 milyon TL, basın yatırımları yüzde 25,9 düşüşle 578 milyon TL, radyo yatırımları yüzde 9,7 artarak 327 milyon TL adına gerçekleşti. Sinema yatırımları söz konusu dönemde yüzde 7,1 arttı ve 95 milyon TL oldu. Radyonun toplanmış medya yatırımlarındaki payı yüzde 3,7 olurken, sinemanın payı yüzde 1,1’bile kaldı.

Sayısal mecralar yükselişte

2018 yılı ile karşılaştırıldığında 2019 yılında sayısal mecralarda yüzdelik 19 büyüme ile birlikte, mecmu 2 milyar 940 milyon TL’lik(*) envestisman gerçekleştirildi.

2019’da sayısal yatırım içinde sunu çok payı 1 bilyon 680 milyon TL ile display aldı. Display’deki artma yüzde 18,9 namına gerçekleşirken, bu alanda gösterim/tıklama bazlı mecraların 2019 yılındaki payı yüzde 64, videoların yüzdelik 29, native’mağara payı yüzde 8 namına gerçekleşti.
2019’da seans/tıklama bazlı reklam yatırımları, benzeri eski yıla göre yüzde 11,4 oranında artarak, 1 milyar 69 milyon TL oldu. Yeniden 2019 yılında videoteyp bazlı yatırımları tıpkı esbak yıla bakarak 36.9’luk artışla 483 milyon TL, native reklam yatırımları da benzeri geçmiş yıla göre yüzde 26,7 artarak, 128 milyon TL olarak gerçekleşti.

Dijital mecra yatırımlarının yüzde 64’ü cümbüşlü ekranlar, yüzdelik 36’sı ise PC ve laptop üzerinden gerçekleşmiştir. Güzeşte yıla göre işlek ekran harcamalarının toplanmış dijitaldeki kırılımı artmış ve yüzdelik 35,6 oranında büyümüştür.

Arama motorlarına yapılan envestisman yüzde 20,2 arttı

2019 yılında dijital mecra yatırımları içerisinde 2018 yılı ile karşılaştırıldığında yer fazla envestisman artışı yüzdelik 20,2’lik artışla kontrol motorlarında oldu. Bu dönemde taharri motorlarına, 1 bilyon 110 milyon TL’lik yatırım yapıldığı görüldü. Kontrol motorlarını yüzde 10,5’lik artma ile ilanlar izledi. İlanlar amacıyla 2019’dahi 125 milyon TL yatırım yapıldı.

2019 yılında sayısal medya yatırımlarının yüzdelik 20,5’ini sosyal iletişim araçları, yüzde 64,2’sini mobilize vasat, 70,7’sini programatik mübayaa yatırımlar oluşturdu.

Geçtiğimiz yıl, sosyal medyaya 603 milyon TL, kıvrak platformlara 1 bilyon 887 milyon TL ve programatik satın almaya ise 2 milyar 79 milyon TL tutarında envestisman yapıldı.

Mavera yandan, Açıkhava kontra koşullara karşın büyümesini sürdürdü. 2019 yılında 831 milyon TL yerine gerçekleşen ve yüzde 2.5 büyüyen Açıkhava iletişim araçları yatırımlarının 111 milyon TL’sini 2018 yılı ile karşılaştırıldığında yüzdelik 31,2 artışla sayısal açıkhava, gine 111 milyon TL’sini yüzdelik 18.9’luk artışla büyük kayran ve 609 milyon TL’sini bile yüzdelik 3.8 düşüşle reklam üniteleri yatırımları oluşturdu.

Besin evvel tam

Sektörel bazda bakıldığında ise, 2019 yılında reklam yatırımları arz nazik sektörlerin başında; gıda önceki sırada vadi aldı. Gıdayı, ikinci sırada müteferrik ve üçüncü sırada ise kozmetik ve şahsi hizmet sektörü takip etti.

Yine 2019 yılında reklam yatırımları yer çokça büyüyen sektörlerin başında ise; familya temizlik ürünleri geldi. Bunu sırasıyla müteferrik, kozmetik ve ferdî bakım izledi.

Acun pazarı 2019’üstelik bile büyümeye devam etti

Mavera yandan, Türkiye’da Tahmini Iletişim Araçları ve Reklam Yatırımları 2019 Yılı Sonu Raporu’na göre dünyada medya yatırımları tahminen 640 milyar Dolar’a ulaştı. Sektörün 2020 yılı tahmini ise 668 bilyon Dolar olacağı yönünde. 2019 yılında, Acun genelinde yüzdelik 4,4 büyüdüğü tutum edilen hep iletişim araçları yatırımlarının yüzdelik 47’si sayısal mecralara yapılırken, sayısal mecrayı yüzdelik 29 ile monitör mecrası strateji ediyor.

Almanak iletişim araçları envestisman büyüklüğü 1 milyar ÇAKER dolarının üzerinde olan 41 ülkedeki toplam envestisman hacmi $610 milyar olup, bu miktar dünya genelindeki toplam yatırımların kestirmece yüzdelik 95’ini olta ediyor. Bu 41 ülkedeki iletişim araçları yatırımları, bir geçmiş yılın bir dönemine bakarak (domestik dünyalık birimleri ile) sayı farkı yüzdelik 9,1 seviyesinde tahaccüm gösterdi.

İlgili rapora bakarak Türkiye, iletişim araçları yatırımları büyüklüğü açısından dolar bazında dünyanın 35. şişman pazarı konumunda düz alırken, mecmu cirim içinde payı yüzdelik 0,2 seviyesinde. Rapora göre, Türkiye’birlikte iletişim araçları yatırımlarının Gayri Duru Yurtiçi Hasıla (GSYH) içindeki oranı, bildirme büyük 41 alışveriş içindeki genişlik düşük cesamet olup, ülkemizin medya yatırımlarının GSYH’ye oranının cemaat olduğu değerin yaklaşık 3,5 katlık aynı tahaccüm potansiyeli olduğuna meni edildi.

Sektörün 2020 yılı medya yatırımları tahmini ise 668 milyar Dolar olacağı yönünde idi ancak Covid-19 salgını zımnında, dünyanın iki nazik pazarı olan Amerika ve Çin’deki akıbet gelişmeler, gayrı yandan reklam sektörünün lokomotifi olan, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nın da dahil olduğu birçok uluslararası organizasyonun iptali nedeniyle, 2020 nema hedeflerinin yeniden gözden geçirilmesi bekleniyor.

Share: