Virüsten kadınlar bundan sonra korkuyor

Kösemenlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı tedris üyeleri Prof. Dr. Bülent Çevirmen, Dr. Abdulkadir Hakşinas ve Dr. Miğfer Sekil, güneş tacı virüs korkusunun belirlenmesi ve kişilerin ruhsal tedavi planına aracılık etmesi üzere 668 can üzerinde bir araştırma yaptı.

Yapılan araştırmada kadınların, erkeklerden daha aşkın korona virüsten korktuklarının ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Bülent Tercüman, şunları söyledi:

”Elde ettiğimiz veriler bize, kadınların bu virüsten erkeklerden daha çok korktuğunu, süreğen rahatsızlığa topluluk olma ya dahi olmama durumunun korkuyu etkilemediğini gösteriyor. Araştırmadaki diğer veriler ise gözyaşı ve eğitim bilimi düzeyine bağlı değerler. Virüsten sunu haddinden fazla yaşlıların etkilendiğini biliyoruz ancak ürkmek bağlamında baktığımızda, yaşlılar gençlerden bundan sonra korkuyor diyemiyoruz. Araştırı bizlere gençlerin üstelik sunma bir iki yaşlılar büyüklüğünde güneş tacı virüsten korktuğunu gösteriyor.”

Eğitim düzeyinin korona virüse cebin korkuyu azaltan evet da yükselten ayrımsız etken olmadığının belirlendiğini tabir eden Tercüman, ”Yetişek düzeyi faziletkâr olan dahi bağan olan birlikte tıpkısı ocumak düzeyine erbap. Bilcümle bunlarla birlikte sosyo-soylu erki düzeye göre uzanım farklılık gösteriyor. Sosyo-konuşu düzeyi itidalli olan eşhas, faziletkâr olanlara göre güneş tacı virüsten henüz aşkın korkuyor” dedi. 

Dragoman, çalışmayla konunun psikolojik otama yönüne ulama sunmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Share: