Dünyada göktaşından evvel ahiret yolculuğu Osmanlı’da mı?

İngiliz araştırmacılar, 130 yıldan henüz eski ve acun dışı benzeri nesneyle ölümü anlatan üç ayrı resmi doküman bulduklarını açıkladı.

bahis konusu belgelerin Türk ihtişam arşivinde yer aldığını tamlayan marifet insanlarına bakarak, 22 Ağustos 1888 haset akşam ezanı saat 8.30 civarında, günümüzde Irak’ın Süleymaniye kentinde kayran kayran bölgede önceki gökyüzünde tıpkı keskin hepsi görüldü peşi sıra tıpkı hayat bu nedenle hayatını kaybetti, ayrıksı bire bir birey ise damla kaldı. Independent’ta yer düzlük habere bakarak, uzmanlar olayın, Halife 2. Abdülhamit’e verilen aynı raporla üstelik doğrulandığını aktardı.

‘Belgelerin doğruluğundan şüphemiz namevcut’

Araştırmacılar bulgularını açıklanan akademik aynı makalede, “Bu belgelerin resmi hükümet kaynaklarında bulunması ve evcil yetkililer marifetiyle yazılması nedeniyle onların gerçeklikleri karşı gelişigüzel şüphemiz bulunmayan. Bu belgeler, uzay taşı düşmesi nedeniyle bir insanın hayatını kaybetmesinin tarihteki önceki kanıtı olacak” ifadelerini kullandı.

Tarihte tanıdık ilk meteor kurbanı 

Henüz ilk, Son Teşrin 1954’te KUL’nin Alabama eyaletinde aynı kom evinde kanepede uyurken Ann Elizabeth Fowler Hodges’e Sylacauga ünlü göktaşı derkenar etmişti. Hoghes karnından yaralanmış ve henüz sonrasında iyileşmişti.

1677 yılında ise, ayrımsız keşişin bulutlardan gelen kükürtlü tıpkısı taş ile vurularak öldüğüne dair benzeri tabir tutuldu. Ancak fenomen karşı günümüzde yeterince kanıta ulaşılamadı.

Daha mail bire bir tarihte, 6 Gücük Ay 2019’da ise  Güney Hindistan’birlikte tıpkı otobüs şoförünün göktaşı çarpması sonucu öldüğü sav edilmişti. Ancak NASA, iddiaları reddederek, yağız kaynaklı tıpkı patlamanın sunma mümkün sebep olduğunu açıklamıştı.

Share: