‘Ünlülere sabit fikirli kişilerin zeka seviyesi düşük olabilir’

Macar araştırmacıların düzenlediği ve BMC Psychology adlı akademik dergide yayımlanan çalışmada, “ünlülere tapmayla kognitif testlerde elan bağan performans sergileme ortada aracısız ayrımsız veriş” tespit edildi. Araştırı, 30 sözcükten oluşan bire bir lügat dağarcığı testi ve ayrımsız miktar sembolü tahrifat testi dahi karışma tıpkısı kol görevi tümleç, 1763 yetişkinin katıldığı tıpkı anket kullanılarak yapıldı.

Çalışmaya katılanlar, ünlü kişilere hangi kadar ilgi duyduklarının belirlenmesi amacıyla oluşturulan benzeri “ünlülere müteveccih biçimci ölçeği” anketini da doldurdu. Anket, katılımcıların benzeri kol ifadeye basitçe “Evet” veya “Hayır” yanıtını vermesini gerektiriyordu.

Bu ifadeler arasında şunlar vardı:

“Sevdiğim ünlünün ferdî alışkanlıklarını sıkça sanmak zorunda hissediyorum, Sunma sevdiğim ünlünün hayatının ayrıntılarına kafayı takıyorum ve En sevdiğim ünlüyle tanışacak büyüklüğünde bahtlı olsaydım ve benden namına afiyet olsun diye niteleyerek yasadışı tıpkısı öz yapmamı isteseydi galiba yapardım.”

Araştırmacılar, ünlülere müteveccih şekilperest ölçeğinde sunu faziletkâr puanı alanların, iki bilişsel yetenek testinde üstelik daha düşük takat sınırı gösterdiği sonucuna vardı. Ancak araştırmacılar, adlı kültürüne takıntının bağan bilişsel yeteneklere erbap olmanın aynı nedeni mi yoksa bunun aynı sonucu mu olduğunu belirleyemediklerini akseptans etti.

PsyPost’a mütekellim araştırmacılar, “Gelecekte yapılacak araştırmalar, sevilen benzeri ünlüyü izleme etmeye dair zihinsel meşguliyeti sürmek için harcanan bilişsel çabanın, kişinin ilgi ve ayrıksı bilişsel beceriler gerektiren görevlerdeki performansına engelleme edebileceği yönündeki iddiamız üzere daha aşkın bindi aramalı” dedi.

Araştırı, birinin sunu sevdiği ünlüye alın yaşayan ayrımsız saplantı geliştirmesinin, bilişsel testlerde henüz bağan fakül almasına hastalık olduğunu kanıtlamasa birlikte ünlülere cebin hissedilen duyguların dikkatlice gözlemlenmesinin doğru olabileceğine işaret ediyor.

Araştırma: Küresel ısınma böbrek taşı riskini artırıyor

 

Kullanılmamış araştırı: Kraliyet Ailesi’nin yer zeki üyesi Meghan Markle

 

Share: