Araştırı: Global istinas böbrek taşı riskini artırıyor

Guardian’ın haberine göre, Philadelphia Bala Hastanesindeki (Chop) araştırmacılar, merdiven gazı emisyonlarının kâin oranda bitmeme yazar etmemesine yahut orta tıpkı seviyeye indirilmesine vabeste olarak böbrek taşı olan can sayısının artacağını bildirdi.

Araştırmacılar, Cenup Carolina eyaletinde yüzyılın sonuna büyüklüğünde ısı ve neme sınırlanmış böbrek taşı görülen hayat sayısındaki artışı kararlamak üzere iki abuhava senaryosu kullandı. Modellenen ilk senaryoda, 2100 yılına kadar averaj sıcaklığın 2,3 merhale, ikinci senaryoda ise 3,6 evre artması ihtimali araştırıldı.

Edinilen sonuca göre, böbrek taşı olan kişi sayısının yüzde 2,2 ile yüzdelik 3,9 ortada artacağı öngörülürken, temas iki oranın da fenomen sayısında faziletli artışa faktör olacağı ve bu sebeple keyif maliyetlerinde nazik benzeri artışın gerçekleşeceği rapor edildi.

Chop’ta pediatrik bevliyeci olan çalışmanın yazarı Gregory Tasian, “İklim değişiklinin, özellikle dallar söz konusu olduğunda adam sağlığı üzerindeki etkisinden sıkça bahsetmiyoruz ancak ısınan aynı gezegenin insan sağlığı üstünde makro etkileri olacaktır” dedi.

Çeşitli iklim modeli araştırmalarından elde edilen sonuçlar, yüzyılın sonuna büyüklüğünde averaj sıcaklığın 1,1 paye ile 5,4 derece daha sıcak olabileceğini gösteriyor. ABD’de yaklaşık seçkin 10 kişiden birinde böbrek taşı hastalığı görülüyor ve sıklığı ülkede kuzeyden güneye akıllıca artıyor.

Global ısınmada arslan payı yüzdelik 20 ile ABD’ye ait

 

Selen insanlarından tehlike uyarısı: Toptan istinas zımnında kasırgalar orta enlemlere taşındı

 

Share: