Türkler yabancı işveren sevmiyor

Pew Araştırma Merkezi marifetiyle 15 ülkede yapılan ankette Türk vatandaşlarının ecnebi yatırımcılara cebin müstenkif olduğu sonucu daha çok.

Geçtiğimiz sene bahar aylarında düzenlenen ve sonuçları ağustosta açıklanan çalışmada, aralarında Brezilya, Hindistan, İsrail ve Türkiye’nin üstelik bulunduğu 15 ülkede vatandaşlara yabancı yatırımcılar hakkındaki görüşleri soruldu.

Buna bakarak ülkelerindeki şirketlerin eller vasıtasıyla satın alınmasını genişlik bir iki isteyenler yüzde 24’lük benzeri oranla Türkler oldu. Arkası Sıra yüzdelik 27 ile Cenup Koreliler, yüzde 28 ile Endonezyalılar geldi.

Şirketlerin yabancılara satılmasını İsraillilerin yüzde 60’ı ise müspet karşıladı.

Fabrikaları destekleyenlerin oranı elan aşkın

Gayrı yandan yabancı firmaların üretimevi açmasına tamlık ülkelerde henüz fazla destek verildi.

Nijerya’da ankete katılanların yüzde 89’u yabancı şirketlerin ülkelerinde fabrika açmasını gür aynı evolüsyon adına değerlendirirken, ikinci sıradaki İsrail’bile bu şekilde düşünenlerin oranı yüzde 83 oldu.

15 talih arasından iki ülkede ise halkın yarısından öğütücü diş yabancı iştirak fabrikalarına ısıdam baktığını belirtti. Endonezya’da hemen yüzdelik 44 yabancı fabrikaları olumlu değerlendirirken, Türkiye’da destek oranı yüzdelik 46’da kaldı.

 

Share: