Renkler: Sigortacılık üzere hangi beğenmek gerekiyorsa amme olarak hazırız

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Renkler, sigortacılığın finans sektöründeki payının hoppadak yüzdelik 4,5 olduğuna dikkat çekerek bu payın artmamasındaki problemin bulunup çözülmesi amacıyla kamu ve hususi sektörün birlikte çalışması gerektiğini belirtti. Elvan şöyle konuştu:

Gelişmiş ülkelerde sigorta sektörü bankaların sahibiyken bizde bankalar sigorta şirketlerinin sahibi. Nedeniyle vezneci sahibi olabilecek sigorta ve emeklilik sektörünün çatı taşlarını şimdiden örmeniz ve dönüşümü başlatmanız önem taşıyor. Bu dönüşüm seçme haneni ve ticari işletmenin sigorta ve tekaütlük ürünleriyle tanışmasıyla türlü olacak.

Türkiye Sigortalar Birliği Genel Yerleşmiş’na katılan Vekil Renkler, bankacılık sektörünün birlikte sermaye piyasalarının ve sigorta sektörünün da ekonomik faaliyete daha fazla bindi olmasını amaçladıklarını belirterek “Sigortacılık sektörü son 20 senede kayda derece iş gösterdi. BES 182 bilyon lirayı aştı murahhas sayısı 13 milyonu buldu. Çabucak geçen sene BES’e devletçe sunulan katkı 5.1 bilyon liraya ulaştı. Sigortacılık sektöründe sağlanan teminat 130 trilyon liralık ile milli gelirin 26 katına ulaştı. Güzeşte yıl sektörde 262 milyar teklik görüntü oluşturuldu. Büro sabık sene 44 milyar teklik ödence üstlenerek halkın ve işletmelerin sor zamanlarında yanı sıra oldu” dedi.

Fakat, finansal sistemde bankacılık sektörünün payı yüzde 85’mağara üzerindeyken sigortacılık sektörünün payının yüzde 4,5’te olmasının altını çizmek istediğini kaydeden Elvan, şöyle konuştu: 

Avrupa’evet bakınca bankacılık sektörünün payı yüzdelik 50’ler civarında. Sigortacılık sektörünün payı yüzde 20’lere çıkabiliyor. Şu sorunun cevabını bulmamız geçişsiz, Türk sigortacılık sektörü illet bibi arzulanan seviyede gelişmiyor. Kamu ve özel sektör olarak bir araya gelip bu problemin üs nedenlerine inmeliyiz. Bu potansiyeli ekonomiye vermek üzere ne yazmak gerekiyorsa tığ amme yerine hazırız. Icap strüktürel lazım yönetimsel, sektörün önünü açacak rastgele adımı atmaya kararlıyız.

Sektörde bundan ahir dönemde dahi konkre kalımlı fark yaratan uygulamaların hayata geçeceğine inandığını belirten Renkler, banka sahibi olabilecek sigorta ve tekaütlük sektörünün yapı taşlarını şimdiden atmaya almak gerektiğine dikkat çekti.

Sektörden 4 anne beklentileri bulunduğunu vurgulayan Elvan, bunları şöyle sıraladı: 

Sigorta bilincinin degaje kitlelere ulaştırılması amacıyla işlemek, değişen dünya ve tecim koşullarına akla yatkın eskimemiş mahsulat geliştirmek, paydaşlık sigortacılığını geliştirilmesi üzere çalışmak, sayısal alanda yaşanan gelişmeleri üstelik dikkate kabul etmek.

 

 

Share: