Lüks işlenmiş gıdalar biyolojik yaşlanmayı hızlandırıyor

Araştırı 55 yaş üzerindeki 886 İspanyolun katılımıyla yapıldı. Elde edilen sonuçlarda, amade besin, kurabiyeler, gazlı içecekler, hamburgerler kabilinden çılgın meful endüstriyel gıdaları sıklıkla tüketenlerde dirim bilimsel yaşlanmanın hızlandığı görüldü.

söz konusu kişilerde ‘telomer‘ adı sunulan genetik bileşenlerin uzunluğu ölçüldü. Ultra mamul gıdaları günde 3 öğün tüketenler ile henüz birkaç tüketenler üzerinde çalışmalar yürütüldü. Navarre Üniversitesi’nden Amelia Marti gözetimindeki düzentileme kapsamında insanlardan kalıtım bilimi çözümleme için tükürük örnekleri alınarak hangi kök gıdalar tükettikleri incelendi.

Begayet meful gıdaları erdemli düzeyde tüketen kişilerde telomerlerin kısa olma olasılığının iki bitirme elan aşkın olduğu tayin edildi.

Gelişmemiş telomerler, hücresel düzeyde biyolojik yaşlanmanın ayrımsız göstergesi. Uzmanlar, faktör akıbet ilişkisinin berrak ve kesin benzeri şekilde kurulması için laf ile ilişkin bambaşka araştırmaların dahi yapılması gerektiğini belirtiyor.

Telomerler, vücuttaki seçme hücrenin işleyişi amacıyla DNA’yı esirgeyici yapılar. Yaşlandıkça telomerlerimiz kısalır, ayrımsız hücre bölündüğünde adi bir telomer parçasını kaybeder. Bu görüngü tekrarlanır ve hücrelerin yaşlanmasına hastalık evet.

Lucia Alonso-Pedrero ve meslektaşları marifetiyle Navarre Üniversitesi’nden (Pamplona, ​​İspanya) Amelia Marti nezdinde planlı bu say American Journal of Clinical Nutrition’üstelik yayınlandı.

Share: