Küresel ticari sigorta fiyatları 2021 yılının geçmiş çeyreğinde yüzdelik 15 arttı

Sigorta brokerliği ve riziko yönetimi alanında dünyanın önder markası Marsh aracılığıyla yayınlanan Global Sigorta Etraf Endeksi’hangi göre, toptan ticari sigorta fiyatları 2021’in ikinci çeyreğinde yüzde 15 arttı. 2021 yılı önce çeyreğindeki artış global ticari sigorta pazarında arka arkaya artma tanıdık 15’inci çeyrek oldu. Bunun birlikte sayı farkı artış oranında art arda düşüş yaşanan üçüncü çeyrek oldu. 2020’nin dördüncü çeyreğinde oranlar yüzdelik 22 ve 2021’in evvel çeyreğinde ise yüzde 18 artmıştı. 

‘Küresel Sigorta Çevre Endeksi’ne bakarak, küresel sabit denk sigorta fiyatlarında 2021’in önce çeyreğinde tanıdık yüzdelik 15 artış ikinci çeyrekte yüzde 12’ye düştü. Ilçe sigortalarında ise aynı önceki çeyrek ile eş şekilde yüzde 6 artım gerçekleşti. Asıl sigorta im kategorilerinde ise yüzde 34 ile bildirme yüksek çoğalma mali ve heveskâr sigorta ürünlerinde görüldü. Bu kategorideki bire bir esbak heybet ise yüzde 40 kendisine gerçekleşmişti.   

SİBERDEKİ ZARARLAR EĞİLİMİ BOZDU

Siber sigorta branşındaki itidalli artma eğilimi tekrar bozuldu. Kurtulmalık yazılımı hasarlarının sıklığı ve kayda ayar boyutlara ulaşması dolayısıyla geçmiş çeyrekte Amerika’da fiyatlar yüzde 56 (ayrımsız esbak çeyrekteki artma yüzde 35) ve Müttehit Kraliyet’ta yüzde 35 (bire bir esbak çeyrekteki çoğalma yüzde 29) arttı.

Sabit karşılık sigortası (Avrupa dünya) ile mali ve heveskâr sigortalarında (Asya, Latin Amerika ve Karayipler (LAC) dış) görülen daha vahim karşılık artışları dolayısıyla birlik bölgelerde artışlar yumuşadı. Mürekkep Krallık yüzde 28’lik tıpkısı bileşik fiyatlandırma artışıyla (2021’in geçmiş çeyreğindeki yüzdelik 35’ten düşüş) ve Pasifik bölgesi yüzdelik 23’lük tıpkı artışla (2021’in önce çeyreğindeki yüzde 29’dan düşüş) global bileşik oranını yönlendirmeye devam etti. Amerika’birlikte yüzdelik 12 (yüzdelik 14’ten düşüş), Asya’bile yüzdelik 6 (Yüzde 8’den düşüş), Latin Amerika’üstelik yüzde 4 (Yüzdelik 5’ten düşüş) ve Ana Kara Avrupası’nda yüzdelik 13 (Yüzdelik 15’ten düşüş) artış gözlemlendi.

Küresel iktisat pandemiden çıkarken, müşterilerin mukavim ayrımsız risk ve sigorta ortamıyla yüz yüze kaldıklarına özen çeken Marsh Türkiye Adam CEO’su Yeşim Aksüt, “Fiyatlandırma üstünde baskının alelhusus hasarlardan etkilenen branşlarda bitmeme edeceğini öngörsek bile, genel eşit artışlarında hafifleme eğiliminin yılın anlayışsız kalanında üstelik sürmesini bekliyoruz” dedi.

Share: