Aynı imtihan skandalı elan

Diyarbakır Dicle Üniversitesi’hangi tezsiz faziletkâr lisans düzeyinde alınacak 150 lisans mezununun seçileceği sınav öncesinde Kürtçe soruların çalındığı iddiası üzerine sınav tağyir edildi. Dicle Üniversitesi Umumi Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün ise “Kurmanci ve Zazaca soruların çalındığı argüman edildi. Yaptığımız araştırmada Zazaca sorularının idmansız halinin bir kısmının çalındığını tespit ettik. Bu sorular hocaların bilgisayarından çalınmış kabil” dedi.
Milli Terbiye Bakanlığı bünyesindeki okullarda ’Seçmeli Kürtçe’ dersi verecek öğretmenlerin yetiştirilmesi üzere YÖK marifetiyle Diyarbakır Dicle Üniversitesi’hangi 150 tezsiz yüksek lisans düzeyinde mektepli alınması kararı verildi. Bu karardan bilahare Dicle Üniversitesi Etkili Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Temel Veri Dalı tarafından, Tezsiz Faziletli Lisans düzeyinde 150 lisans mezununun alınacağı zar edildi. 
Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaca lehçeleri dalında alınacak öğrencilerin seçilmesi amacıyla bugün saat 10.00’dahi imtihan yapılması planlandı. Ancak sınav öncesinde sorulacak ara sıra soruların çalınarak internet içinde yayınlandığı iddiası, krize kez açtı. Soruların sınavdan evvel Kurmanci ve Zazaca alanlarında cevaplarıyla gelişigüzel gâh kişilere e-yakın tarafından gönderildiği sav edildi.
Soruların çalınması iddiası konusunda Dicle Üniversitesi Rektörlüğü sınavın iptal edilmesi kararı verdi.
“ZAZACA SORULARIN BİR KISMI ÇALINMIŞ, ARAŞTIRIYORUZ’
Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün, fek edilen sınavı ferda tekrarlamayı planladıklarını söyledi. Prof. Dr. Eyigün, “Kurmanci ve Zazaca soruların çalındığı iddia edildi. Yaptığımız araştırmada Zazaca sorularının ham halinin ayrımsız kısmının çalındığını belirleme ettik. Bu sorular hocaların bilgisayarından çalma tür. Hocalar eliyle dağıtıldığı iddiası kesinlikle yalandır. Hocalar yoluyla verilse soruların Kurmanci olanları de verilirdi. Oysaki internet ortamına tor haldeki 43 istifham yansımış. Bakıldığında soruların düzenlenmemiş halinin çalındığı görülüyor. Yani soruların düzenlenmemiş şekli çalma. Konuyu uzun benzeri şekilde araştırıyoruz. Kurmanci sorular çalınmamış olmasına rağmen gelişigüzel eksiklik olmaması için sınavı ağız ağıza fek ettik. Sınavı yarın saat 10.00’dahi yapmayı planlıyoruz” dedi.
Soruların çalındığı iddiası sınava kısaltmak için üniversiteye mevrut öğrencilerin tepkisine sebep oldu. Olayı protesto etmek için Rektörlüğe akın etmek talip öğrencilere izin verilmedi.
Yarın yapılacak sınavda kudretli kendisine bu bölümde tezsiz faziletli lisans yapacak 150 kişi, tıpkısı yılın böylece çıkışlı olduktan sonra okullara Kürtçe öğretmeni kendisine atanacak.

 

Share: