Afetlerin toptan sigortacılara faturası 40 bilyon dolar

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Yangınlar, ÇAKER’bile ve Avrupa’birlikte yaşanan şita fırtınaları ve hortumlar 2021’mağara ilk yarısında küresel sigorta şirketlerine yaklaşık 40 milyar dolara servet oldu. Sigorta şirketleri akıbet on yılda natürel facia zımnında yapılan tazminat başvurularında, yıla sunu dağ başlangıcı yaptı. Reasürans grubu Swiss Re, felaketlerin yaşandığı yerlerde abuhava değişikliği ve acul kentleşme zımnında ortaya sâdır ölçüsüz albeni olaylarının, “tabii facia zımnında yaşanan kayıplardan çokça elan efdal kayıplara” neden olduğunu söyledi.

2011 yılında Japonya ve Eskimemiş Zelanda’yı vuran depremden bu yana arz erdemli ilk çeyrek kayıpları kaydedildi. Yıldız Amerika’nın kış fırtınası Uri sigorta şirketleri için kestirmece 15 bilyon dolarlık kayba bozukluk oldu ve bu albeni olayının yarattığı genişlik nazik kaybolma yerine kayda geçti. Swiss Re yılın ikinci yarısında yapılacak ödence başvuruları amacıyla her tahminde bulunmamış olsa bile, rekor kayıplar için “koşulların akıllıca” olduğu söylendi.

Grubun Saf Facia Başkanı Martin Bertoff, orak ayı ayında Çin ve Avrupa’bile tanıdık iri dominant olaylarına bel ederek hortum sezonunun daha açılmadığını belirtti. Yalnızca Almanya’da sigorta şirketleri geçtiğimiz ay yaşanan yeğin felaketi zımnında 4,5 bilyon euro ila 5,5 bilyon euroluk ödence başvurularının gelmesini bekliyor. Financial Times’ın haberine göre çarşamba haset Aon’dan yapılan açıklamada bunun “mecmu zamanların sunu faziletkâr saygınlık albeni olayı olma ihtimalinin faziletli” olduğunu söyledi.

Bir zamanda Avrupa’nın sonuç 40 yılda en efdal altın saf afeti olma ihtimali bile bulunuyor ve 1980 yılında İtalya’daki Irpinia depreminin derhâl arkası sıra geliyor. Bertogg tıpkısı zamanda depremlerin evet üstelik fırtınaların yarattığı mali etkiyi yaratmayan felaketlerin ya de “ikincil tehlikelerin” tehdidinin birlikte yükseldiğini söyledi. Bunlardan kaynaklanan kayıpların birlikte 1 bilyon dolara yaklaştığını belirtti.

Mütezayit maliyetler şiddetli çekicilik olaylarının, erkek büyümesi ve yapılaşmayla birleştiğinde sigortacılık sektörünün giderek mütezayit bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor. finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre tabii ve insanların hastalık olduğu afetlerden kaynaklanan küresel konuşu zayiat 2021’in evvel yarısında 77 bilyon oldu ve 10 yıllık ortalamanın altında gerçekleşti.

Swiss Re’ye göre neredeyse 4,500 yaşama hayatını yitirdi evet da kayboldu. Mali zarara yönelik tahminler birlikte Mürekkep Uluslar’mağara abuhava değişikliğine müteveccih raporunun arkası sıra geldi. Raporda kayırıcı aktivitesinin sonucu olan iklim değişikliğinin “kuruntu götürmez” kanıtlarından bahsedildi. Sigorta şirketleri, karbon salınımının kısık olduğu aktivitelerden desteğini çekmece üstüne yatırımcıların ve aktivistlerin baskısı altında.

Bu baskılar ise 2050 yılı amacıyla konulan sera gazı emisyonlarını sıfıra inzal hedefleriyle paralellik taşıyor. Temmuz ayında Avrupa’nın aralarında Axa, Aviva ve Generali’nin birlikte bulunduğu sekiz sigortacılık grubu Açık Muvaffakiyetsiz Sigortacılık Birliği ismiyle bire bir etap başlattı ve sigorta ile ikili sigorta portföylerini 2050 hedeflerine iblağ sözü verdi.

Generali’nin CEO’akarsu Philippe Donnet geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, “tabii afetlerin sıklığı ve boyutu anbean artarken, berenarı acil benzeri durumla yüz yüze olduğumuzu gösteriyor” dedi. Bertogg sigortacılık sektörünün önümüzdeki 20 yılda küsurat katıksız afetlerden kaynaklanacak maliyet artışını karşılayacak kapasiteye erbap olması gerektiğini söyledi. Ancak sigorta satın almanın iktisadi olmaktan çıkacağı durumların birlikte artış göstereceğini belirtti.

Orak Ayı’üstelik hane satışlarında yarı yarıya düşüş!

 

Fransa’dahi işsizlik oranı hafif geriledi

 

Günindi Karadeniz’da başat: Birey kaybı 27’ye yükseldi

 

Share: