Korsan dahi bildirme zenginler listesinde

ACUN denizcilik sektörünün en etkili şirketlerinin ve yöneticilerinin sıralandığı Lloyd’s List’mağara en dikkat çekici ismi Somalili deniz hırsızı Garaad Muhammed oldu. Armatörlerin sunu iri zılgıt namına gördüğü ve denizcilik sektörüne almanak 15 bilyon dolar kötülük veren korsancılığın başını çekici Muhammed, sektörün yeryüzü hareketli isimleriyle benzeri listede düzlük aldı.
Özgürlük Gazetesi’nin haberine bakarak dünyanın evvel ve bir tane günce denizcilik gazetesi olan İngiliz Lloyd’s yoluyla hazırlanan ‘2012 Lloyd’s List’ İlk 100 Denizci listesinde, milyarlarca dolarlık iş eden armatörlerin ve yöneticilerin beyninde Somalili korsan Garaad Muhammed dahi yer aldı. Listede deniz taşımacılığı işinin Maersk gibi önde mevrut şirketleri ve Çin Denizcilik Icra Vekili Yardımcısı kabil hareketli adlar ortada saha kayran Deniz Hırsızı Muhammed güzeşte sene saldırılarını azalttığı amacıyla sıralamada 9 adım patadak geriledi. Tekrar bile denizcilik sektörünün en hatırlı kişileri arasına giren Muhammed, Somali’nin neredeyse en balaban barışma kaynağı olan ‘korsancılığın’ başını çekiyor. Muhammed, nakliyat şirketlerine yılda 15 milyar dolar ekonomik kötülük veriyor. Listeye uzun tartışmaların peşi sıra alınan Muhammed korsanları temsilen listeye alınmış sonunda sektörün kanayan yarasına ilgi çekilmişti.
KİŞİ BAŞINA 80 BİN DOLAR
Denizcilik şirketlerinin ağır rüyası haline mevrut Garaad Muhammed’in önderlik ettiği korsanlar diğer bir taraftan Somali ekonomisinin sunma koca dirimsel kaynağını oluşturuyor. kişi başına tahminî 600 dolarlık yıllık gelirle dünyanın bildirme fukara ülkelerinden biri olan Somali’deki takatli kazançlı şartları kullanımda olmak için tıpkısı fasıl haline mevrut korsanlık, kişi başına almanak 80 bin dolarlık nema sağlayıcı bire bir mesleğe dönüşmüş durumda. Öyle ki, 2005’te korsanlar bütün 150 bin dolar kurtulmalık toplarken, 2012’dahi hasılatları yaklaşık 200 milyon dolara ulaştı. 2015 yılında ise Somalili korsanların Hint Okyanusu’nda almanak 400 milyon dolarlık kurtulmalık toplaması bekleniyor.
PAZARLIK AYLAR SÜRÜYOR
Gemiyi kaçıran korsanlar, geminin yaşına, taşıdığı yüke ve büyüklüğüne bakarak parça yapıyor. Pazarlığa 10 ila 20 milyon dolar beyninde mütebeddil fiyatlarla başlayan korsanlar, ara sıra zamanlarda ayları bulan pazarlıkların peşi sıra taleplerini 2 milyon dolara kadar indiriyor. Fakat korsanların istekleri, sefine sahibi şirketlerle anlaşmaya varmasının ardından bitmiyor. Somalili gruplar, fidyeyi 100 dolarlık banknotlar halinde helikopterle kendilerine getirilmesini istiyor. Fidyelerin yanı sıra, asayiş önlemleri, korunmak için uzayan rotalar ve kaybolma gittikçe alay malay korsanların denizcilik sektörüne verdiği yıllık beis 15 bilyon doları buluyor.
Donanmalar bizi durduramaz
KORSANLAR eli silahlı teröristler adına görülse üstelik, soylu erki ölçekte verdikleri kötülük çok büyük oluyor. Listede, Somalili korsanların denizcilik sektöründeki yerini baziçe fail yaşama yerine saha düzlük Muhammed, Ukrayna bandıralı ro-ro gemisi Faina, Sovyet döneminden kalma T-72 tankı ve dev yakıt gemisi Sirius Film Yıldızı kadar şişman gemileri kaçıran korsan kendisine Somalililer orasında ‘liyakatli’ olarak tanımlanan bir profile eş. 2 sene geçmiş telsiz üzerinden dünyaya düz okuyan Muhammed, “Donanmalar bizi durduramaz. Buna lacerem cesaret edebilirler ki? 200’den çok adamımız var ve seçkin sabık dönem kalabalıklaşıyoruz. Şayet isteklerimizi yerine getirirlerse onlara iyi davranıyoruz. Ancak gemi sahipleri taleplerimizi reddederlerse onları cezalandırıyoruz. 20 sene boyunca merkezi bire bir yönetimimiz olmadı. Bu müddet zarfında Amerika, Farika, Fellah Ligi, bilcümle dünya bize çıyanlık etti. Onların bize yaptığı kabilinden şimdi dahi biz onları cezalandırıyoruz ve işimizi yapıyoruz” açıklamasını yapmıştı. İlk defa 2010 yılında listeye 7’nci bayağı giren Garaad Muhammed, 2011 yılında 19’uncu sıraya, 2012’üstelik de 27’nci sıraya gerilese de bibi önce 100 denizci beyninde düzlük almayı sürdürüyor.
15 bilyon dolarlık engel nereden geliyor
15 milyar dolarlık maliyeti oluşturan listenin bildirme başında sigorta ve tazminatlar bulunuyor. ‘Cenk riski, kaçırma ve fidyeinecat poliçeleri’, armatörlerin Aden Körfezi’nden geçe yer haddinden fazla aldığı poliçeleri oluşturuyor. Güvenlik takım alımı ve riskli mıntıka geçişlerinde koruma istihdam edilmesi üzere maliyetler üstelik şirketlerin giderlerinde çetin yük oluşturuyor. Ayrıca bati bölgelerden çekimsenmek amacıyla gemilerin apayrı rotaları almak zorunda kalmasının maliyetinin 2.5 ile 3 milyar dolar arasında değişiyor. Somali açıklarındaki armada operasyonları için birlikte yılda 2 bilyon dolar civarında bir servet harcanıyor.
Gemiciliğin önceki 5 ismi
GEMİCİLİK şirketlerinin topluluk oldukları filo, şirketin mali durumu, yöneticisinin nereli olduğu, filonun gözyaşı ortalaması kadar kavi çokça kriterin faal olacağı şekilde listede, geçmiş sırayı Norveçli Seatankerg Group’un sahibi John Fredriksen alıyor. İkinci sırada ise Danimarkalı denizcilik devi Maersk düzlük alıyor. Böylecene geçtiğimiz yılın önce iki sırası düzlük değiştirmiş oluyor. Listeye bu yıl ilk defa methal yapan Çin’in Denizcilikten Sorumlu Vekil Yardımcısı Xj Zuyuan ise üçüncülüğe yerleşiyor. Geçtiğimiz yılın 5’incisi olan Palikarya Angelicoussis Shipping Group ise bu sene dördüncülüğe yükseldi. 2011’in listesinde ikinci olan Yunanlı Dryships şirketinin sahibi George Economou ise bu yılki listede 5’inci sırada yer aldı.
Robert Saika 46’ncı sırada
LLOYD’S List’e bugüne büyüklüğünde metin çok Türk girmeyi başardı. Dik Sabancı, Turgay Ciner ve Ömer Sabancı serencam 10 yılda denizcilik sektörüne girip yeryüzü etkinler listesine adlarını yazdırsa de 2012 yılındaki listede saha düzlük tek Türk, Robert Saika oldu. Lloyd’s List’in 2012 yılının acun denizcilik sektöründeki genişlik etken 100 denizci arasına 46’ncı tam saha kayran Robert Saika, geçtiğimiz yılki listede 4’üncülük koltuğunda oturuyordu.

Share: