Daha alternatif bire bir yıl olacak

Envestisman Finansman Umumi Müdürü Şeniz Yarcan, sabık yılın sonuçları ve 2013 öngörülerine ilişik düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Envestisman Finansman’ın Türkiye’nin evvel uzlaştırıcı kurumu olduğunu anımsatarak, Yatırım Finansman’ın yüzde 95,8’i TKSB üzerinden görünmek üzere İş Bankası kuruluşu olduğunu kaydetti.
Şirketin, 30 bin müşterisi olduğunu tabir fail Yarcan, şunları söyledi:
”Sektörde neşelilik gösteren 88 ara bulucu gelgel var. Büro 2012’yi başarılı ve karlı kapatamadı. Ara Bulucu kurumların neredeyse yarısı beis açıklamış durumdadır. Rekabetin arttığı, hacmin düştüğü, cebbar meydan koşullarına rağmen, Envestisman Finansman yerine yılı gür kapattık. Ara Bulucu kurumların esas cümbüş alanı yerli evet birlikte ecnebi yatırımcılar üzerinden hisse senedi işlemleridir. Çok bol tıpkı dirimlik fırsatıdır. Hacimdeki azalış ana kendisine sektörün zorlanma sebebidir. Envestisman Finansman yerine hedefimiz hoppadak tavassut faaliyetleri değil, portföy yönetimi ve kurumsal finansman faaliyetlerimizle üstelik gelirlerimizi desteklemektir.”
İMKB’de yabancıların emanetteki payının arttığını anlatan Yarcan, ”2012 yılında yerel yatırımcı sayısında tıpkı azalış ergin. Buna çokça başarılı Halkbank’ın bölüt arzıyla kazanılan 20 bin yatırımcı da karışma. Yatırımcı seferberliği ve finansal okuryazarlığın ülkemizde yaygınlaştırılması ve arttırılması gerekiyor” diye niteleyerek konuştu.
Eller kazandı
Yarcan, borsanın, yatırımcıların alışkan olduğu aynı enstrüman olmadığını belirterek, bu ürünü enformasyon ve yatırımcıların ürkmelerini gölge etmek için ara bulucu kurumlara balaban fariza düştüğünü kaydetti.
Toptan enflasyon ve Türkiye’deki para şişkinliği üzerinde bir sevgili görülmediğini rapor eden Yarcan, şunları söyledi:
”Politika faizlerinde nazik periyot yaşadık. Bundan arz fazla nemalanan borsada olduğu kadar ecnebi yatırımcılar oldu. Başkaları 2012’deki Türkiye yatırımlarından çok balaban mal kazanmış durumdalar. Akan açık tarafına bakıldığında Türkiye’nin arz oylumlu verilerinden biri. Moody’s’in açıklamalarında de ‘orta ve ince vadede kalıcı’ kendisine çözüm bulunması gerektiği ifade ediliyordu. Fakat finansman kalitesinde her an iyilik var. Nasip senetleri gururlu getirim araçları olacak, fakat bu yıl sabık yıl büyüklüğünde olmasa da faiz fırsatları yaratacak. Daha seçenek bire bir etraf olmasını bekliyoruz. Yatırımcıların, yatırımlarını yönlendirirken daha dikkatli olmaları gerekiyor. Türkiye’üstelik hala borsada yukarı cepheli gidecek yer var. İMKB bankacılık endeksi İMKB’nin üzerinde tıpkı başarım sergiledi. Bu yıl uran hisselerinde bankacılık üstüne repo sağlamaya aday firmalar olduğuna inanıyoruz. Türk Lirası, emsallerine bakarak pek seyrediyor. Sürdürülebilir bire bir performansı var.”
Yüzdelik 4,7 büyüyeceğiz
Yarcan, bu yıl amacıyla 4,7’lik bir tahaccüm öngördüklerini belirterek, ”Enflasyonda zaman sonu yüzde 7,2’lik tıpkı tahminimiz var. Dolar/TL aheste tıpkısı ayrım beklemiyoruz. Dış ticaret dengesine baktığımızda 2013 sonu itibariyle cari dengede eksi 63,5 milyar dolarlık benzeri beklentimiz var. Kurum yerine İMKB-100’ün 90 bine rötuşlu etmiştik. Buna birlikte neredeyse yaklaştı. Yukarı belki hala var” diyerek konuştu.
Bu sene özelleştirme ve tali halka arzlar korkulu aynı gündem oluşturacağını anlatım fail Yarcan, ”Bunlar zaman zaman borsaya yer değişimi anlamında satış baskısı getirebilecek gelişmeler olacak. İMKB’birlikte ilk yarı performansının ikinci yarıya oranla daha dinamik olmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.
”İlk yarıda rütbe arttırımı olmazsa, ikinci yarı yılda beklemiyoruz”-
Moody’s’in merhale artırıp arttırmayacağına ilgili soruya Yarcan, ”Fitch, kasımda had arttırır’ demiştik. Hakikat öyle da oldu. Moody’s amacıyla bile ilk devre sene için (Türkiye’ye) tabaka arttırışı gelebileceğidir. Iktisadi göstergelerimiz tek olmadığı büyüklüğünde iyi, ‘yatırım yapılabilir ülke’ kategorisinde olan farklı ülkelere bakıldığında bu notu adalet ettiğini düşünüyoruz. Cari açık bütün maslahat namına gösterilir, ancak önceki yıllara baktığınızda cari degaje yönetilebilir tıpkısı seviyede saha alıyor. Türkiye demincek nokta artışı almayacak de hangi zaman matlup- Yapılan izahat, ilk yarı yılda gelmesine çok kesin kabil bakılan merhale artışına benzeri hacim saye düşürdü, ancak yüzdelik 50 birlikte olsa biz bu umudu müzaheret etmek istiyoruz. Umulur benzeri rütbe artışında TL değerlenebileceği amacıyla proaktif namına faizlerde tıpkı tutar ansız hamle atılmıştı. Genel uzlaşma tıpkısı merhale arttırımı gelebileceği şeklindeydi. İkinci yarı yılda Türkiye’nin tahaccüm hızına merbut adına, akan örtüsüz, şişkinlik kabilinden unsurların dolay plana çıkacağı düz oluşacak. İlk yarı yılda had arttırımı olmazsa ikinci nısıf had arttırımı beklemiyoruz.”
Yarcan, İMKB amacıyla 90 bini yıl zarfında görülebilecek sunu faziletkâr seviye yerine tabir ettiklerini belirterek, ”Bundan sonradan kar satışları bittikten sonradan esasen gurur dalgası görebiliriz” dedi.
‘Tahvil ihraçları artacak
Endüstri hisselerinde ne sektörün öne çıktığına ait soruya Yarcan, ”Hedef meydan değerlerine baktığımızda bankalar, GYO’lar, otomotiv ve yapım üzere faize hassas sektörlerin öne çıkmasını bekliyoruz. Kâh bankalarda yücelme potansiyeli az çok azaldı” yanıtını verdi.
Yarcan, altının yüzdelik 10 olarak portföylerde bulunmasını önerdiklerini belirterek, ”Türkiye’bile özel ara kazanç ihracı gündemde. Sabık yıl 42 milyar liralık ihraç oldu. Bu sene amacıyla yer bir iki 55 milyar lira ihraç olacağı yönünde tahminler var. Yatırımcılara ferda ihtiyaçları olmayacak paralarını özel sektör tahvillerine öneriyoruz. Yer Yağı, değerli birlikte dahil gelmek için güzeşte sene emtialarda fazla getiri olmadı” dedi.
”Yerli yatırımcı sayısında artım beklenebilir mi-” sorusuna Yarcan, ”Domestik yatırımcı sayısında cezrî tıpkı artış beklemiyoruz. Ülkenin gündeminde olacak özelleştirme, arzlar yıpranmamış yatırımcı kazandırabilir. aksiyon için yatırımcılarda ‘arz şiddetli, emniyetsiz ürün’ algısı var. Yerel yatırımcı altın, döviz, bono ve mevduat yeğleme ediyor” diye konuştu.
”Aracı çalım satın algı mısınız-” sorusuna de Yarcan, Yatırım Finansman’ın 30 bin müşterisinin bulunduğunu ve bunlardan 5 bininin çalışkan azrail olduğunu belirterek, ”Uyuyan müşteriyi uyandırsak üstelik öz içimizde okkalı ayrımsız potansiyel var. Ara Bulucu gelgel satın ahzetmek kabilinden bir soğuk güce ihtiyacımız yok” dedi.

 

Share: