Eklenmiş idrak bulunmayan dürüstçe ödesinler

Mualla Babacan, erdemli gelirli kesimde vasıta dışılığın çok fazla olduğunu belirterek, “Asıl sağlık vergisi ödemesi müstelzim kavil ödemiyor. Bizim kullanılmamış kazanç mevzuatımız yalnız mevcut idrak oranlarımızın uygulana-bilmesine yönelik” dedi. BAŞVEKIL Yardımcısı Yüce Babacan, taşıt dışı ekonominin Türkiye üzere korkulu aynı sevgili olduğunu belirterek, “Temel sav dirimlik seviyesi efdal olan kesimlerde pusat dışılığın çok aşkın olması.  Bizim alacak oranlarını ilave kabil aynı niyetimiz namevcut. 2002’de hükümete geldiğimizde, kurumlar vergisi yüzdelik 33’ten yüzde 20’ye, dirimsel vergisi eğin dilimini yüzde 45’kap  yüzdelik 35’e indirdik, bunlarda kesinlikle benzeri artma kaçınan” dedi. Ama hele beyana tabii sağlık vergisine bakıldığında bunun hep kazanç gelirleri içinde yüzde 1 civarında payı bulunduğunu kaydeden Babacan, “Asıl dirimsel vergisi ödemesi gereken itilaf bunu ödemiyor. Yeni rüşvet mevzuatımız bu vergilerin makul tahsilatına yönelik ayrımsız düzenleme. Yani zenginler bundan sonra vergi ödesin derken, dürüstçe zaten ödemesi gereken verigiyi ödeyenlerin korkmasını gerektirecek ayrımsız husus bulunmayan. Onlarla ilişkin bakir birsey bile bulunmayan amma haddinden fazla kazandığı halde ödemesi gereken vergiyi ödemiyor ise, o konuda denetimlerin sıklaşacağını söylüyoruz” diye niteleyerek konuştu.
BARIŞ SÜRECİ İZLENİYOR
ESIR’nin New York kentinde arsıulusal finans çevreleri ile tıpkısı paradigma konuşma gerçekleştiren Babacan, sermaye çevresinin özellikle Türkiye’nin düzeltme programını zül ettiğini söyledi.
Türkiye’yi New York’tan takip fail çokça sayıda para sektörü mensubu bulunduğunu ve onlarla önceki ağızdan temasta bulunma, Türkiye ekonomisiyle ilişik akıbet gelişmeleri anlatmanın yüce olduğunu vurgulayan Babacan, “Görüşmelerde hele Türkiye’nin ıslah programı ve anayasa süreci iptila ediliyor” dedi. Terör örgütü ile ait başlayan sürecin birlikte yatırımcıların ilgisini çektiğini vurgulayan Babacan, “Hem Davos’ta hem da burada bana bu bahis çok soruldu. Hakeza bire bir sürecin başlamış olmasına uluslararası envestisman çevreleri çok müspet bakıyor” diye konuştu.
KANUNUESASI ZAAF EDİLİYOR
Türkiye’nin önümüzdeki dönemde yapacağı gâh reformların çokça nazik olduğunu belirten Babacan, hele hız ve eğitim bilimi sektörü ile ilişkin reformların önemine ilgi çekti. Türkiye’nin gerçek anlamda tıpkısı ünsiyet devleti oluşunun ekonomi açısından üstelik, demokrasi açısından de haddinden fazla çokça koca konular olduğunu tamlayan Babacan, şöyle konuştu: “Görüşmelerde alelhusus Türkiye’nin düzelti programı ve esas süreci zül ediliyor. Hüküm sürelerinin kısa olması, hâkimiyet sonuçlarının güvenli olması üzere konular majör.”
İşgücü piyasaları maatteessüf çokça merhametsizce
TÜRKİYE’nin emniyetli bir mutluluk olması ve yatırımcıların mahdut hisse senedi yapabileceği tıpkı yapıya topluluk olmasının önemine değinen Mürtefi Babacan, “Örneğin işgücü piyasalarımızda maalesef çokça katılıklar var. Bu katılıkları tenkis etmek üzere reformlar yazmak zorundayız” diye konuştu.  Babacan, Türkiye’de bağan olan artırım oranlarını yükseltmek için reformlar yapıldığını ve önümüzdeki yıllarda bu reformların imdi aplikasyon safhasında olunacağını söyledi. Babacan Ferdî Emeklilik Sistemi (BES),  sigorta sektörü, girişim sermayesi ve çığır yatırımcı konularına önem verilmesi gerektiğini belirtti.

Share: