Korona virüs ilacı salgının seyrini değiştirecek!

ABD’li merhem şirketi Merck, COVID-19 hapının yetişkinlerde acil tasarruf izni talebiyle Amerikan Azık ve İlaç Dairesi’hangi (FDA) başvurusunu yapmıştı. İlaç, kullanıma “FDA onayı” alarak korona virüs için önceki ağızcıl antiviral merhem oldu.

Avrupa Birliği’nin (AB) çıkar yol düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı bile Merck’in ürettiği “Molnupiravir” adlı ilacın pazarlama iznini beklemeden, ivedi kullanma üzere hazırlanmasını referans etti.

İngiltere onaylayan ilk devlet oldu

İngiltere’nin derman düzenleyicisi kurumu ise KOVİD-19 üzere geliştirdiği Molnupiravir’in kullanımına izin verdi. Böylece İngiltere aşının arkası sıra ilaca birlikte müsaade veren ilk talih oldu.

Amerikalı The Washington Post’un haberine bakarak Merck Başkanı Robert M. Davis yaptığı açıklamada, “Molnupiravir’i dünyanın dört bir yanındaki hastalara cins olan yeryüzü gücük sürede ulaştırmak için hem titizce hem birlikte aciliyetle akım etmeye bitmeme edeceğiz” dedi.

Ölüm ve hastaneye kaldırılma oranını yarıya indirebilir

İlaç ve Afiyet Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), Molnupiravir ilacının artı aynı KOVİD-19 testinin ardından gibi olan sunma gücük sürede ve semptomların başlamasından ahir 5 bölüm süresince kullanılmasını önerdi.

İngiltere’bile Lagevrio kendisine adlandırılacak ilaca dair veriler, Molnupiravir’in KOVİD-19’a yakalanma riski yüksek olanlar üzere ahiret yolculuğu veya hastaneye kaldırılma oranını nısıf yarıya indirebileceğini ortaya koymuştu.

Bağışıklık Sistemi Uzmanı Prof. Dr. Çokluk Unutmaz, ilacın salgının seyrindeki beklenen etkisini TRT Haber’de değerlendirdi.

“Korona virüsü ölümsek olmaktan çıkarabilecek benzeri merhem”

Prof. Dr. Unutmaz, onaylanan koronavirüs ilacının salgında oyun değiştirici tıpkısı faktör olduğunu anlattı.

“Geldiğimiz bekçi güvenilmez. Canlı ilaçların olması bilimin ve insanların zaferi diyebiliriz. Elimizde tıpkısı makule reçete vardı. Bunlar başlangıçta verildiği antlaşma ölümleri yüzde 70 oranında düşüren, antikor dediğimiz sentetik namına üretilen vücudumuzun bile ürettiği akıllı füzelerdi. Bu ilaçların üretiminde bastırık vardı çünkü maliyetleri faziletkâr olan ilaçlardı. Bu yüzden üstelik çok degaje kullanımı olmadı. Ancak, Merc’in ürettiği İngiltere’nin önce onay verdiği Molnupiravir, baziçe değiştirici diyebileceğimiz, salgının seyrini değiştirebilecek, ölümcül aynı hastalık olmaktan çıkarabilecek bir kapasitede.”

“Ölümleri süratle lahzada azaltabilir veya ortadan kaldırabilir”

Unutmaz, ilacın semptomun önce görüldüğü dönemde kullanılacağına değindi.

“Bu derman aşı kabilinden inhibütör değil ama yine dahi semptomların başladığı anda virüsün hızını kesebilmesi amacıyla kullanılması gerekiyor. Herkesin kullanabileceği ayrımsız çıkar yol değil. Amma risk faktörü olan hastalara bu süreçte verilirse ölümleri lahzada derhâl azaltabilecek veya ortadan kaldırabilecek ayrımsız reçete.”

Tamam, Molnupiravir’in halihazırda korona virüse cebin kullanılan ilaçlardan farkı ne? Su Unutmaz, bu umar dışındakilerin klinik çalışmalarının yapılmadığını söyledi.

“Doğrusu güneş tacı virüse direkt sorumluluk edecek tıpkı çıkar yol yoktu. Söz Temsili, Hydrokilosin ilacı kullanılıyordu ve kafasız çekildi. Ama bu ilaçlar klinik çalışmayla müsaade almış yahut faz 3 çalışması bitirilmiş ilaçlar değil. Bu çalışmalarda birlikte arama grubu oluyor ve ahiret yolculuğu oranları ve etkisi buna bakarak anlaşılıyor. Molnupiravir ilacının ise son teşrin ayından beri çalışmaları yapılıyor. Ve sonuçları çokça kemiksiz. Bati hastalığı yüzde 50 düşürüyor. Ölüm oranlarını ise yüzde 100’e andıran azaltıyor. bu bakımdan antikorlar dışında ağızdan alınan önceki etkili umar diyebiliriz.”

Korona virüs ilacı, aşılama uygulamalarını bitirir mi?

Prof. Dr. Kükremek Unutmaz, ilacın pestil olduktan sonra kullanıldığını ancak aşının hastalığı bulaşmaktan önlediğini de hatırlattı. Unutmaz, ancak aşılama ve çare beraber kullanılırsa salgının biteceğini vurguladı.

“Seçme çıkar yol kabilinden bu ilacın da taraf etkisi tür. Herkese birlikte verilemez ve maliyeti efdal. Ama tıpkı zamanda üstelik telkih kadar sabah akşam koruyamaz. Yani yalnız çor sırasında verilebilen bire bir çıkar yol. Ve haddinden fazla er benzeri seviyede verilmesi geçişsiz. Telkih ise çokça daha beş altı bir maliyetle üretilip vücudunuzun sizi korumasını sağlıyor. Ve tığ bu salgını düğümlemek istiyorsak, aşılar ilaçlardan haddinden fazla daha koca. İlaç var diye niteleyerek telkih olunmazsa hastalığı bulaştırmaya devam ederiz ve salgın bitmez. İlaç ise aşıya karşın züğürt olan kişilerde kısık hastalığı ve ölümü bitirmeye müteveccih bire bir sistem. Yani aşı fazlalık deva bu salgının sonu gelmek.”

Kovid-19 hapına önce icazet!

 

Kovid-19 hapları birkaç kamer süresince gelebilir

 

İllere bakarak haftalık olay sayısı açıklandı

 

Share: