Karadeniz’e ‘mutant virüs’ uyarısı

Esenlik Bakanlığı, ‘covid19.saglik.gov.tr’ adresinde Türkiye haritası üzerinden yayımlanan verilere bakarak, 15-21 Gücük Ay 2021 tarihleri ortada Covid-19 hadise sayılarının oransal namına genişlik fazla olduğu iller sıralamasında iki hafta ilk üçüncü sırada meydan düzlük Kargaşa, geçen hafta zirveye artık. Fenomen sayılarında yaşanan artışa karşın ana yol ve sokaklardaki su dikkat çekti. Hadise artışları sonrasında asayiş güçleri, yoğunluk yaşanan caddelerde Sahn Eve Sığar (HES) Kodu uygulaması yaptı.

“Şakayı hatalı anladı Ordulular”

Cıvıl Cıvıl Üniversitesi Tababet Fakültesi Eş Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hür Enginyurt, birçok kişinin işi olmamasına karşın sokağa çıktığını belirterek, “Kalaba’yu ve Orduluları tebrik ediyorum. Sabık hafta üçüncüydük, ben ha himmet Kalaba bir numara olmaya birkaç kaldı dediğimde alay yapmıştım amma hatalı anladı sanırım Ordulular. Şakayı üs sandılar ve o gayreti sarf ettiler. Demincek maalesef birinciyiz” dedi.

Sosyalleşmek üzere bu dönemde sokakta gezilmeyeceğini kaydeden Prof. Dr. Bağımsız Milletvekili Enginyurt, “Bittabi ahzüita yapmak için hariç çıksınlar ama kimsenin elinde ne tıpkı paket var hangi bire bir poşet var. Cıvıl Cıvıl’üstelik vatandaşlar patadak ekincilik sever oldu. Hafta sonları bağa ve bahçeye gitmeye başladılar” diyerek konuştu.

“Bilcümle Türkiye’da olan bir virüs Karadeniz evet de Cıvıl Cıvıl’da olmamasına imkan bulunmayan”

Karadenizlilere mutasyonlu virüs uyarısında birlikte bulunan Prof. Dr. Enginyurt, “Cümle Türkiye’bile olan mutant bir virüsün Karadeniz’birlikte veya Kargaşa’dahi olmamasına imkan namevcut. Vatandaşların yapacağı öz bire bir. Vatandaşın elinde mücadele edeceği üç lime koz var. Maske, meydanlık, hijyen. Yurttaş mutant olsun ya dahi olmasın, bunu çok kafasında kurcalamasın. Tamlık Türkiye’birlikte mutasyonlu virüs varsa, Karadeniz’bile de vardır. Biz normalde mutasyonu beklerken, farklı pandemilerde olduğu kadar virüsün şiddetinin hafiflemesini bekledik ama koronavirüste benzeri tarih gerçekleşiyor. Değişinim kırıcı ve üzücü. O yüzden hastalığı ciddi ve yara geçecek. Zehir seyredecek ve vakalar elan kırıcı olacak. Şu anda Türkiye’birlikte makbul telkih mutasyona karşı etkilidir” şeklide konuştu.

“İnsanlar işin ciddiyetini ayrımsız sene geçmesine rağmen bibi kavrayamamış”

Kentte aktif vatandaşlardan Fahri Cenup, tedbirlere uyulması gerektiğini kaydederek, “Ben dışarıda yeryüzü fazla kalık saat kalıyorum. İşlerimi bitirdikten sonraları evime dönüyorum. Herkesin bu şekilde cereyan etmesi gerekir. İnsanlar işin ciddiyetini bire bir sene geçmesine rağmen bibi anlayamamış gözüküyor. Tedbirlere adapte olmak genişlik doğrusudur” ifadelerinde bulundu.

“Almanya’birlikte yaşıyorum… Babam bire bir ay evvel koronadan ebedî uyku etti”

Yüksel Çelebi ise, “İnsanların kurallara uyulduğu söyleniyor ama ben uymadıklarını düşünüyorum. Ben Almanya’bile yaşıyorum. Babam koronavirüsten belde benzeri kamer evvel memat etti. Annem dahi Fatsa’dahi ağırbaşlı bakımda koronavirüs tedavisi alıyor” dedi. Çelebi, Virüs hoppadak bu cadde bile değil. Virüs üst caddede dahi var. Peş sokaklar da hanay alışılagelen. Asayiş güçlerimiz elan titiz davranarak bunun önüne geçmesi gerekiyor” diye niteleyerek konuştu.

Cevat Orion de sokaklara enjeksiyon atılsa yere düşmediğini belirterek, vatandaşların kendine ehil çıkmadığını söyledi.

Korona virüse ‘hava durumu’ gibi strateji

 

‘Dijital Kovid Gezi Kartı’ uygulaması ücretsiz indirilebilecek

 

KÖLE’birlikte Kovid tedbirleri gevşetiliyor mu?

 

Share: