Sigorta şirketleri Brexit’e derman arıyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Sigorta şirketleri İngiltere hükümetine Avrupa Birliği’nin anamal düzenlemesi Solvency II kurallarını hoşgörüsüz çekmesi üzere çağrıda bulunuyor. Bu girişim ise mal sektörü üzere Brexit’cilt bu yana Brüksel’in kurallarından evvel firak olacak. İngiliz Sigortacılar Birliği (ABI) üyelerinin tutması müstelzim sermaye tamponunun miktarını düşürülmesi ve varlıklarını nasıl değerlendirecekleri üstüne henüz fazla hürriyet verilmesi üzere bakanlara davet yaptı.

Financial Times’ın haberine bakarak, bu tebeddülat tecim örgütüne bakarak sigorta şirketlerinin toplamda 95 bilyon dolarlık bir miktarı baştan değerlendirmesine imkan tanıyacak. Benzeri zamanda bu miktarın tıpkısı kısmının hissedarlara aktarılmasını da gibi kılacak. ABI’nin Genel Direktörü Huw Evans, bu değişimin Brexit’in faydalarını ayn önüne sereceğini ve Avrupa Birliği’nden ayrılığın kâh “oylumlu” maliyetlerini telafi edeceğini söyledi.

Evans, “maliyetlerle yüzleştik, demin fırsatı yakalamalıyız” dedi. Açıklamasının devamında, “vesile canlı bire bir poliçe sahibi koruması oluşturan Solvency II çerçevesinde düzenleme yapılmasıyla ortaya çıkıyor. Kuralların Avrupa Birliği’ne değil İngiltere pazarına makul şekilde tasarlanması lüzumlu” ifadelerini kullandı.

Sermayeye yönelik kuralların gevşetilmesi, KPMG’nin ABI için yürüttüğü analize bakarak 2051 yılında hakikat karışık yurtiçi hasılaya mülhak 16,6 milyar paunt dirimlik sağlayabilir. Bunu yaratacak unsurlar beyninde ise sektörde mütezayit artma ve sigorta varlıklarının yeniden yatırımla değerlendirilmesiyle finansman maliyetlerinin düşürülecek olması bulunuyor.

Evans, değişikliklerin poliçe sahiplerinin erbap olduğu korumaya beis vermeyeceğini ve gâh ürünleri henüz bozuk para hale getirebileceğini söyledi.

Tecim örgütü tıpkı zamanda üyeleri için bildirim gerekliliklerinin dahi sadeleştirilmesi için etraflı süre önce yapmış olduğu çağrıyı yineledi. Avrupa Birliği kurallarından dikkat gelgelli aynı mübayenet çağrısı, oldukça hassas aynı dönemde gerçekleşti. İngiltere’nin mali hizmetler sektörünün birçok kısmı, Brüksel’mağara İngiltere’nin kurallarının Avrupa Birliği’nde denkliğine karar vermesini rüya ediyor. Bu denklik kararı İngiliz şirketlerinin Avrupa bloğunda zihayat müşterileriyle çalışabilmesine imkan tanıyacak.

Solvency II kurallarında ABI’nin önerdiği değişikliklerden bildirme faziletkâr faydayı sağlayacak olan İngiltere’nin yaşam güvencesi şirketlerinin, evcil pazarlarında operasyonlarını yürüttükleri amacıyla akreditasyon kararından balaban ayrımsız kâr sağlaması beklenmiyor.

Avrupa Birliği’nin sigorta şirketlerine müteveccih sermaye kurallarının uyumunu sağlamak için 2016 yılında yürürlüğe giren Solvency II’nin müzakereleri on sene sürmüş ve 2008 yılındaki finansal krizle aciliyet kazanmıştı.

ABI ise anamal tamponunun üçte dörtte üç oranında azaltılmasını istiyor. Geçtiğimiz yıl ekim ayında hükümetin İngiltere’bile Solvency II’nin geleceğine yönelik başlattığı konsulto bu kamer sona erdi. İngiltere Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, araştırmanın sonuçlarının analiz edildiği ve “mail zamanda” izah yapılacağı söylendi.

Toptan borsaların liderleri değişecek mi?

 

‘Dijital Kovid Gezi Kartı’ uygulaması ücretsiz indirilebilecek

 

HSBC’nin izleme değişimi ense dozaj yönetime yansıdı

 

Share: