Uçakta Kovid-19 bulaşma riski çokça düşük

Amerikalı Defans Bakanlığı‘nın yürüttüğü bir emek uçakla gezi ederken maske takan bir Kovid-19 hastasından değişik yolculara çekicilik eliyle çor bulaşma ihtimalinin haddinden fazla düşük olduğunu ortaya koydu.

Amerika Bir Devletleri Eriştirme Komutanlığı (TRANSCOM) aracılığıyla gerçekleştirilen “Yolçu uçaklarındaki kabin havalandırma sistemi” testinde maske takan cılız tıpkısı kişiden havaya yayılan partiküllerin 6 an içerisinde kabinden yüzdelik 99,99 oranında temizlendiği görüldü. Alışılagelen aynı evde partiküllerin tamamen temizlenmesi 90 dakika sürüyor. Perşembe haset yayınlanan raporla ait planlı matbuat toplantısında mütekellim TRANSCOM İkinci Komutanı Koramiral Dee Mewbourne pandemi sırasında yolcuları nasıl henüz emniyetli benzeri şekilde taşıyabileceklerini takip etmek için hakeza aynı mücahede yaptıklarını açıkladı.

Euronews’te düzlük kayran haberde, toplantıya çalışmayı gerçekleştiren bilgi insanları ile katılan Mewbourne United Airlines’a ilgilendiren Boeing 767 ve Boeing 777 tipi uçaklarda yapılan testlerden albeni sirkülasyonunun aceleci olması, süzgeç sistemi ve havalandırmanın süfli yönlü olması dolayısıyla olumlu sonuçlar aldıklarını belirtti.

Çalışmada maskelenmiş ve maskesiz ayrımsız şekilde soluk alıp ita ve öksürme sırasında havaya yayılan partikülleri kontrol etmek için koltuklara mankenler yerleştirildi. Tayyare içi testlerde simülasyonlarda 300’den çok kırıntı çeşidi denendi. Çalışmayı yürüteç veri insanlarından David Silcott maskeli deneylerde havaya yayılan partiküllerde yüzdelik 95’in üstünde eksilme olduğunu tayin ettiklerini vurguladı.

Bu çalışmanın gelecekteki araştırmalara makro tıpkı temel teşkil edeceğini vurgulayan araştırmacılar çalışmanın elan şırakkadak aşkın züğürt eğreti olduğu durumları, virüs haiz damlacıkları ve hastanın tuvalete gitmesi kabil hareketleri hesaba katmaması nedeniyle elan fazla deneyin yapılması gerektiğini belirtiyor.

Share: