İşverenler pazartesi gününe özen

Monster’ın “Türkiye’de müteharrik sadakati” araştırmasına katılanların yüzde 60’ı sunma fazla pazartesi haset işten ayrılmayı düşünüyor.

Monster, Kasım 2010’de www.monster.com.tr, Facebook, Twitter, Linkedin, FriendFeed gibi sosyal apışlık platformları ve şirketlerle e-mail aracılığıyla “müteharrik sadakati” araştırması yaptı.

Araştırmaya katılan 2 bin 760 müteharrik ve adaya, “Size ricat etmeyi sunu çokça düşündüren dönem hangisidir?” diyerek sorulduğunda, katılımcıların yüzde 60’ı en çok pazartesi günü işten ayrılmayı düşündüklerini belirtti. Katılımcıların yüzdelik 59’u şu dakika yaptığı işi bayıla bayıla yapmadığını belirtirken, yüzde 38’i gani benzeri okazyon yakalaması halinde işten hiç doğaç ayrılabileceklerini söyledi.

Katılımcıların yüzde 35’i şu dakika işsiz olduğunu ve aktif şekilde hareket aradığını, yüzde 24’ü elan kıdemli mücahede veya dolgunca bire bir kariyer fırsatı doğduğunda işten ayrılmayı düşüneceklerini kaydetti.
Çalışanların şirkete deneştirme ve sadakatleri hakkında, 453 şirkete yöneltilen sorularda, işverenlerin yüzdelik 40’ı çalışanlarının şirketlerine bağlı olduğunu düşünürken, yüzdelik 30’u “sakıncasız değilim”, yüzdelik 28’i ise “yarayışlı” yanıtını verdi.

İşverenlere “Çalışanlarınızın gelişim saatleri içre eskimemiş aynı iş aradıklarını düşünüyor musunuz?” diye niteleyerek sorulduğunda, şirketlerin yüzde 58’i bu soruya “evet” dedi.

BİR İŞTE AVERAJ ÇALIŞMA SÜRESİ 4 YILA İNDİ
Monster Worldwide’ın 2010’üstelik tamam dünyada çalışan sadakatiyle ilişkin yaptığı araştırmalara göre, 2006 yılında çıkışlı olan birinin, 40 sene içre 8-12 öğün aksiyon değiştireceği öngörülüyor.
Aynı işyerinde çalıştığı halde kendini o işverene eskisi kadar sınırlanmış hissetmeyen etkin oranı yüzdelik 70’lerde bulunurken, aynı çalışanın benzeri aha ortalama düzentileme süresi 1955’da 27 yılken, zaman bu süre sunu fazla 4 yıla indi. Eskimemiş jenerasyonun hareket gücüne iltihak oranıyla bu sürenin 2 yıla düşeceği durum ediliyor.

Monster Worldwide Gelişen Pazarlar Başkanı Rob Brouwer, araştırmaya ilişik değerlendirmesinde, işini değiştirmeye yatkın çalışanların, hareketli şekilde değme bölüm iş arayan kesimden henüz nazik ayrımsız gizil namzet kitlesini oluşturduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Görüyoruz kim işverenler cemaat oldukları yeteneklerin şirketlerine sınırlı olduklarını düşünürken yetenekler henüz bereketli tıpkı hisse senedi fırsatı ile karşılaşsa tek düşünmeden bu fırsatı istimara eğiliminde hem birlikte hisse senedi saatleri içerisinde bu hisse senedi aramalarını yapıyorlar. Tek bittabi kim, çaplı çalışanlar herkesin takımında bulunmasını isteyeceği türden çalışanlardır ve şirket üzere yer ferah ve eskimemiş ürünleri yaratır, şirkete yeryüzü çok karı da yetenekler yaptırır, mütebeddil aksiyon koşullarına emeksiz uyarlanmış olurlar.

Bu yüzden bu yetenekleri tedarik etmek, tevcih etmek, onlara iyesi olmak üstelik şirketlerin geleceğinin anahtarıdır. İnsan yönetimi alanında çalışanların artık pazarlama profesyonellerinin bakış açısıyla düşünerek yeteneklere ulaşması müstelzim aynı dönemdeyiz. Zira pazarlamacı müşterinin aklını ‘ürün markasıyla’ çelerken, İK’cı ‘işveren markasını’ cazibeli ayla getirecek yetenekleri şirketine çekiyor.”

Share: