İtalya’da korona virüs ölümlerinde ‘sınıf farkı’

İtalya Millî İstatistik Kurumu (Istat) aracılığıyla hazırlanan rapora bakarak sosyo-kazançlı durumu bağan olanlarda Mart ayında korona virüs dolayısıyla ahiret yolculuğu oranı fazlası erkeklerde 1.38, kadınlarda 1.36 namına belirlendi.

Raporda sosyo-soylu erki dershane göstergesi olarak eğitim bilimi seviyesi ana makbuz.

Alt sınıflardakiler arasında ölüm oranının, salgın dışında de genel kişi ortalamasından erdemli olduğu, sabık yılın Mart ayında bu oranın erkeklerde 1.23, kadınlarda ise 1.08 olduğu vurgulandı.

Istat, ülkedeki toplumsal gruplar beyninde zaten mevcut olan afiyet alanındaki eşitsizliklerin Kovid-19 krizi döneminde henüz da arttığını belirtti.

Düşük gelirli kişilerin salgına karşı alınan baskıcı tedbirler sürerken bile harıldamak zorunda kalmaları, içtimai mesafeye imkân tanımayan adi evet dahi neşeli alanlarda yaşamaları, antrparantez bağışıklık sistemini zayıflatan ruhsal gerilim gibi etkenlere henüz bulutsuz olmaları ihtimallerinin yüksekliği bile vurgulandı.

Raporda, “Bağan eğitim bilimi seviyesi, yetersizlik, avarelik ve garantisiz işlemler esenlik üzerinde pahal takı yapar; kardiyovasküler emraz, diyabet, süreğen madun solunum yolları enfeksiyonları ve bazen tümörler kadar bir nice hastalık riski ile ilişkilidir. Kovid-19’a yakalanma ve bununla angajmanlı ahiret yolculuğu riskini dahi artırabilirler” ifadeleri yer aldı.

İtalya’dahi son adına Cuma Namazı akşamı açıklayan verilere göre salgında ölenlerin sayısı 34 bin 833’e, toplam hikâye sayısı birlikte 241 bin 184’e ulaştı. Sonuç bire bir günde 15 hayat hayatını kaybetti ve 223 yeni fenomen kayıtlara geçti.

Yarından itibaren peçe giyinmek mecburi olacak

Yurt dışı yolcularına 3 saatte Kovid-19 testi

Dünya genelinde vaka sayısı 11 milyon 205 bini geçti

Share: