Vukuf insanlarından ‘kanser aşısı’ çalışması

MEÜ bünyesinde amansız hastalık çalışmaları üzere kurulan onkoloji grubu, kanser tedavisinde ortaya çıkan taraf etkileri en aza azaltmak adına yeni tıpkısı tedavi yöntemi geliştirecek. Yürütücülüğünü Bilim Literatür Fakültesi Biyoteknoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Furkan Ayaz’ın yapacağı proje üzere 1 milyon TL’lik hususi bütçe ayrıldı. Kişiye has olması hedeflenen tedavi yöntemi ile kansere alın canlı benzeri hal üretmesi ve kanser ilaçlarının canip etkilerinin sunma uzuv indirilmesi amaçlanıyor. Doç. Dr. Ayaz, “Kişiye saf ve muafiyet sistemi hücrelerinin beş altı çeşidinden makul ayrımsız şekilde yararlanılması tedavi etkinliğini ağırbaşlı oranda artırabilir. Projeyi üç sene içerisinde sonuçlandırmayı ve efsanevi deneyleri ile klinik denemeler aşamasına geçmesini hedefliyoruz” dedi.

‘AMANSIZ HASTALIK HASTALIĞINA KARŞI YENİ YÖNTEMLER GELİŞTİRİYORUZ’

Kanser için elan etkinliği umumi müstehap ve faziletli olan benzeri tedavi yönteminin geliştirilemediğini belirten Doç. Dr. Furkan Ayaz, “Işın tedavisi ve kimyasal tedavi en degaje geçer kanser tedavisi yöntemleri beyninde olsa bile yan etkileri açısından ve cins anlamda hastanın durumunun düzelmesi konularında eksiklikler taşımakta. Bu bağlamda kansere karşı yeni tedavi yöntemleri yetiştirmek ehemmiyet yer etmekte. Alelhusus immünoterapi ya bile amansız hastalık aşısı yöntemleri son yıllarda mehabetli ölçüde çalışılmaya başlanmıştır. Bu tedavilerde genel hedef haddizatında muafiyet sistemi hücrelerini akıllıca bir şekilde tümör hücrelerine alın programlamak” diyerek konuştu.

‘KİŞİYE KATIŞIKSIZ TEDAVİ İLE VÜCUDA YABANCI KİMYASAL GİRMEYECEK’

Amansiz Hastalik aşısı ya de immünoterapi yöntemi projesi kapsamında amansız hastalık çalışmaları alanında komple 18 akademisyenin aynı araya gelerek pahal birliği yaptığını kaydeden Doç. Dr. Ayaz, “Proje ekibinde akciğer, meme başı, sütun, kestanecik, yumurtalık ve değişik kan kanserleri üstünde uzmanlaşmış akademisyenler kayran alıyor. Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’nın 1 milyon TL’lik özel bütçe ayırdığı çalışmaları üç yıl içerisinde sonuçlandırmayı ve efsanevi deneyleri ile klinik denemeler aşamasına geçmesini hedefliyoruz. Kişiye başmaklık tıpkı otama yöntemi olacak. Yöntem çerçevesinde, kanserli olan nesiç izole edilecek ve kişinin muafiyet sistemi hücreleri hastalığa cebin dışarıda eğitip gine vücuda verilecek. Böylecene muafiyet hücreleri yoluyla kanserli bölgeye özgü benzeri cevap geliştirmesini ve bir akıl oluşturmasını bekliyoruz. Bellek oluşturulduğunda kişilerde bu hastalığın baştan nüksetmesi engellenecek. Buradaki ana meram vücuda ecnebi kimyevi sokmamak. Tığ birlikte deneyim dizaynımızı buna göre oturttuk. Parasız ecnebi aynı kimyasal alıp yan tesir ortada olmaksızın otama olmasını sağlıyoruz” dedi.

Türk doktordan lösemi amacıyla umut

 

Bu besinler kansere alın savaşta direnci artırıyor

 

Share: