İnsan ömrünü 10 sene kısaltıyor

Obezite, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve tedavi edilmesi gereken aynı keyif sorunu. Obezitenin koca ömrünü kestirmece 10 yıl kısalttığını tamlayan Şişli Etfal Terbiye ve Araştırı Hastanesi Umumi Cerrahi Kürsü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Mihmanlı, ömrü kısaltan ve dirim kalitesini inatçı etkileyen obezitenin, bilcümle dünyada hırs unsuru haline geldiğini söyledi.
Prof. Mihmanlı, obezitenin nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkındaki soruları yanıtladı:
Hangi durumlarda ortaya kazanç, nedenleri nelerdir?
Obezite genetik ve çevresel faktörlere merbut namına gelişir. Veladet ağırlığı çok olan ( özellikle 4 kg ve henüz çok ise) bebekler yetişkinlik döneminde balaban olmaktadır. Esas veya babası normal aheste olan çocuklarda şişmanlık riski yüzdelik 10 iken, asıl ve babası büyük olan çocuklarda bu riziko yüzdelik 80-90’a çıkmaktadır. Çevresel faktörler ve hars etkisi bile şişmanlıkta önemlidir. Fiziki aktivite azlığı, baş döndürücü kemirmek, yaş, eğitim düzeyi, dünyaevi, doğum sayısı, metabolik ve hormonal bozukluklar, sigarayı tevdi, ruhsal bozukluklar, lüks ispirto tüketimi başka nedenler yerine hücre çarpmaktadır. İşin özü; pekâlâ fazla enerji kabul etmek ve bir iki enerji harcamaktır.
Obezite riskiyle karşı karşıya olduğumuzu nasıl anlarız?
Obezitenin varlığını ve sınıflamasını Eğin kitle endeksi ölçümü ile yapmaktayız. Halen en muteber yöntem budur. Gövde-Kitle endeksi ( VKİ ) cılız ayrımsız fek işlemiyle hesaplanır. Indeks, kişinin üzeri ağırlığı, klan uzunluğunun karesine bölünerek elde edilir. Çıkan son kişinin cisim yığın endeksidir. Üzeri kitle indeksinin en üst kabul edilen değerleri şöyledir.
Üzeri-Kitle endeksi (kg / m²)
20-25 Normal sakil
26-29 Çok ciddi
30-34 Iri (obez)
35-49 Taşkın şişman (morbid obez)
>50 Süper begayet Nazik (süper obez)
Bu endekse bakarak obezite riski haiz hastaların derhal bire bir uzmana başvurması gerekmektedir.
Obezitenin riskleri nelerdir?
Şişmanlık, önlenebilir ölümlere kat açan ikinci sebeptir. Bildiğiniz gibi bir numara faktör sigaradır. Obezite herif vücudunda ruh ve huy sistemi, solunum aygıtı, hormonal dizge, sindirim sistemi kadar sistemleri etkilemekle; ihtisas hastalıkları, erdemli gerilim, diyabet, erdemli kolesterin, solunum rahatsızlıkları, eklem hastalıkları, nüsha düzensizlikleri, sonuçsuzluk, âcizlik, safra kesesi hastalıkları, taş oluşumu, bazen kanser türleri kabil emraz obezite ile aracısız ilişkili bulunmaktadır.
Elbet tedavi edilir?
Kefaret ve Antrenman: Obezite tedavinsin birinci basamağıdır. Tedavisi çokça basit üzere gözükmekle bu arada uygulamanın tahakküm olduğu aynı durumdur. Tedavinin özü; bir iki enerji ahzetmek ve verimli erke harcamaktır. Cisim için gereken değme cins nevale, vitamin ve elementleri tartılı biçimde az miktarda almaktır. Diyet sırasında akarsu ihtiyacı ahenktar giderilmelidir. Rejim uygulamaları, kurallara sınırlı aynı diyet uzmanı eşliğinde yürütülmelidir. Egzersiz kuşkusuz parçalanmamış insanların ağırbaşlı yerine uygulaması müstelzim aynı eylemdir. Alıştırma ile hem kalori yakılmakta hem de kişinin performansı artmaktadır. Çabuk yürüme, yüzme, gibi egzersizler şişmanlık tedavisinde uygulaması kolay ve aktif bire bir yoldur.
İlaç tedavisi: Obeziteliği (şişmanlığı) budamak için kimi vakit ilaçlar denenmektedir. Fakat şişmanlığı ortadan kaldıracak tıpkısı deva yoktur. Metabolik bir hastalığa ilişkin şişmanlık varsa, o devir ilaçla tedavi yapılmalıdır. (söz gelişi; hipotiroidi olan ayrımsız hastaya tiroid ilaçları verilerek otama edilebilir). Normal bire bir şişmana tiroid hormonu isnat etmek hastayı az buçuk zayıflatabilir ancak canip etkileri bakımından hastaya beis verir. Bu nedenle; çare kullanımı tıpkı iç salgı bilimi ve metabolizma uzmanınca önerilmedikçe denenmemelidir.
Cerrahi tedavi: Rejim ve idman uygulamalarını gerçekleştiremeyen aşırı şişmanlara cerrahi otama önerilebilir. Cerrahi tedavinin amacı besin deposu olan ve şişmanlarda çokça genişleyen mideyi ufaltmak ve gıdaların kamu sindirilmeden atılmasını sağlayacak ekleme işler yapmaktır. Cerrahi girişimler rejim ve antrenman uygulamalarından yarar görmeyen yahut uygulayamayan taşkın nazik hastalara veya şişmanlığa merbut yan emraz gelişen bireylerde uygulamaktayız.

ntvmsnbc

Share: