Çocuğunuzun zeki olması için…

Bugüne kadar abur cuburun zararları, bilcümle obeziteyle ilişkilendirilirdi. Ancak İngiliz olgun insanları abur cuburun, çocukların zeka gelişimini damarlı etkilediği sonucuna vardı. Uzmanlara göre, hele 0-2 yaş arasındaki dallar, şeker ve tuzdan uzak tutulmalı.
Bristol Üniversitesi’nin araştırmasına bakarak, çocukların beyin gelişiminin tamamlandığı aktarılma olan 0-2 gözyaşı arası çok tüketilmesi zekayı menfi etkiliyor…
14 bin’e mümasil çocuk üstünde yapılan araştırmada hasis yaşlarda çılgın yağ, şeker ve sodyum klorür mevcut kenarlı gıdaları tüketen çocukların zeka seviyesi, balık, sebze ve yemiş yiyenlere nazaran henüz bağan daha çok.
Bala sağlığı ve çocuk hastalıkları ehlihibre Dr. Heves Özgeneci Öngün, “Japonya’de mamul dahi icraat var sabah kahvaltılarında savmak mi pirinç mi verelim diye aldatmak sunulan grupta zekaların daha düşük olduğunu kanıtlamışlar…” diyor…
Uzmanlara bakarak ebeveynler 0-2 yaş arası füru şekerden uzak tutmalı…
Öngün: “Demirden varlıklı gıdalar yumurta, ebebulguru, kırmızı et ve bile pekmez diyebilirim annenin bire bir sabahleyin kahvaltısında reçel yerine pekmez tercih etmesi hem okuluna hem zeka gelişimine hem dahi davranışına yarayışlı olacaktır…”
NTV

Share: