Faizsiz sigorta sistemi yenileniyor

Faize kırılan kavil için sigortacılığa yeni düzen geliyor. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Fal Kurumu (SEDDK) iştirak muhik sigortacılıkla ilgilendiren kullanılmamış yönetmelik taslağını hazırladı. Hazne ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın önceki devir Cumhurbaşkanlığı’na sunulduğunu söylediği taslak çalışmayı Sabah’tan Istem Güngör köşesine taşıdı. Yönetmelik taslağıyla, ayrı tüzel kişilikle iştirak akıllıca sigorta şirketleri kurulmasının önü açılacak. Alışılagelen sigorta şirketi olup, zarfında katılım essah sigorta bile satan firmalara geçiş süresi verilecek. Şirketler 2021 yılının sonuna kadar katılım sevap faaliyetlerini ayrı bir firma üzerinden yapabilecek.

Paydaşlık sevap sigorta şirketleri bünyelerinde elden dinen meşru olan konuları sigortalayacak. TARSİM, DASK, Garanti Hesabı, Türkiye Motorlu Vasıta Bürosu, Türk Re havuzları birlikte kapsama alınarak iştirak mal üstüne benzeri ekosistem yaratılacak. Kullanılmamış taslakla, 2017’dahi yayımlanan yönetmelikteki Malezya modeli namına Türkiye modeli ana alınacak.

Paydaşlık sigortacılığında zindelik gösteren şirketler bünyelerinde müzakere komitesi oluşturacak. Şirketin sunacağı ürün ve hizmetler ile düzenlenecek gestalt, anlaşma, poliçe ve bilgilendirme metinleri meşveret komitesinin onayına bağımlı olacak. Meşveret komitesince akıllıca görülmeyen eser ve hizmetler satılamayacak, laf ve riskler inanca altına alınamayacak ve bu bahis ve risklerden yarar realizasyon edilemeyecek. Istişare komitesi asgari üç üyeden oluşacak. Üyeler maksimum üç sene fariza yapacak. Istişare komitesi üyelerinin minimal üçte ikisi, İslami ulum veya dengi alanlarda yer beş altı lisans düzeyinde öğrenim görmüş kişiler arasından seçilecek. Konuşma komitesi faaliyetlerinin çalışkan ayrımsız şekilde hesabına getirilmesi üzere birlikte ortaklık ahenk birimi oluşturulacak. Iştirak ahenk birimi genel müdüre tutkun kendisine görev yapacak.

Hâlihazırda pencere usulüyle (alışılagelen sigorta şirketi içre katılım yakın mahsulat satan firmalar) ruh gösteren sigorta şirketlerine 31 Meyan 2021 tarihine kadar süre verilecek. Biricik işi iştirak sahih sigortacılık sıfır şirketler, bu süreye kadar gelişim almazsa, ellerindeki iştirak sağlıklı sigorta portföyü gayrı sigorta şirketlerine devredilecek. Türkiye’bile 6 pasaj kadeh usulüyle etkin katılım selim sigorta şirketi bulunuyor. Bunlar ortada Türkiye Hayat Emeklilik, Groupama Sigorta, Huy Sigorta, Unico sigorta ve HDİ bulunuyor.

Sigorta şirketleri önceki pandemi sınavını veriyor

Acemoğlu: Türkiye’üstelik banka ve şirketlerin bilançoları yara durumda

Borsa amacıyla ciddi benzeri hafta!

Share: