Hisarcıklıoğlu: Ülkelerin gelişmişliğini belirleyen sigortacılık sektörüdür

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 23-29 Mayıs Sigorta Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajında, ülkelerin gelişmişliğini belirleyen sunu koca unsurlardan birisinin o ülkedeki sigorta bilinci ve sigortacılık sektörünün gelişim düzeyi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin, hür teşebbüs merkezli büyüyen tıpkı ekonomiye eş olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Ülkemizde hususi sektörün gelişimi, kurumsallaşması ve sürdürülebilir büyümenin sağlanabilmesi amacıyla mali varlıklarının ve ticari risklerin sigortalanması gerekmektedir. Türk sigortacılık sektörü, geldiği nokta itibarıyla gelişigüzel çeşit riskimizi koruyacak, ihtiyaçlarımıza cevap verecek durumdadır. Bölüm, Hususi Riskler Yönetim Merkezi, Sigorta Berkitme Komisyonu, DASK, TARSİM, Bilgelik, Gözetim ve Eğitim Bilimi Merkezleri kabil gayrı ülkeler eliyle da gıptayla bakılan, denk alınan canlı ve nitelikli kurumlara sahiptir.” değerlendirmesinde bulundu.

Hisarcıklıoğlu, salgın süreci, abuhava değişikliği, global alanda ekonomik ve siyasi dalgalanmalar ile bitişik ülkelerdeki karmaşanın sigortaya olan ihtiyacı değme güzeşte gün elan dahi artırdığına dikkati çekerek sigortanın risk gerçekleştiğinde alınabilen benzeri eser olmadığını vurguladı.

Geleceği bugünden sigortalatarak, birikimlerin ve değerlerin riske atılmamasını isteyen Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

“Iri yatırımlar bayağı birikimlerle yapılır. Tasarruflarımızı yatırıma dönüştüren Ferdî Emeklilik Sistemi’nde (BES) yüzde 30 oranında makro aynı büyüklük katkısı sunulmakta. Bu tümce sayesinde anamal birikimimiz artmakta, girişimciler, yatırımcılar ihtiyaç duydukları teferruatlı vadeli finansmana elan dümdüz ve soylu erki yoldan ulaşabilmektedirler. BES’teki iş sebebiyle büyümenin finansmanı kolaylaşacak sonunda istihdam ve yatırımlar artacak. Bu sistemle vatandaşlarımızın tasarrufları büyürken, gelecekleri dahi garanti altına alınacaktır.”

Hisarcıklıoğlu, angajman çatısı altında Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) ve Sigorta Eksperleri İcra Komitesi (SEİK) bünyesinde örgütlenen acente ve eksperlerin, Türkiye’deki sigorta sektörünün gelişmesine koca yardım sağladığını belirtti.

BES’in gelişmesi, sigortanın tabana yayılması, ulaşılabilir olması ve akıllıca teminatların sunulmasında sigorta acentelerinin, risklerin belirlenmesi ve tıpkısı hasar yerinde sigorta şirketleriyle sigortalılar beyninde adaleti sağlamakta ise sigorta eksperlerinin büyük payı olduğuna dikkati çekici Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

” Herhangi Bir iki mesleğin mensuplarının geleceğe daha güvenle bakabilmeleri, minimum standartların ve mesleki disiplinin korunması böylelikle sektöre daha çok ulama yapmalarını keşfetmek amacıyla TOBB olarak herhangi bir cins desteği veriyoruz. Alay Malay çalıştığımız sigorta acentelerimizle sigorta eksperlerimiz ilkin koyulmak amacıyla, kamu sigorta sektörümüzün, çalışanların ve sigortalıların Sigorta Haftası’nı yeryüzü teklifsizce dileklerimle kutluyor, dosdoğru, erinçli eyyam diliyorum.”

Er emeklilikte staj sigortası ve 41. yön detayı!

SEDDK: Mecburi gidiş geliş sigortasında teminatlar 0 oranında artırıldı

İşsizlik Sigortası Fonu bütün varlığı 2,1 milyar TL arttı

 

Share: