Ticari alacak sigortasında koşullar değişti

Hoşur ve itidalli ölçekli işletmelere (KOBİ) büyüklük destekli ticari algı sigortası tebliğinde tensikat yapıldı.

Sigortacılık ve Özel Tekaütlük Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK) Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ve ilgili tebliğde düzenlemeler fail tebliğiyle, izzet destekli ticari matlup sigortası şartları arasında saha alan KOBİ’lerin sağlaması müstelzim iş hacmi şartı 125 milyon TL’den 250 milyon TL’ye çıkarıldı.

Düzenlemeyle, genişlik dahilindeki KOBİ’lerin, komutan vadesinin anlaşma veya fatura üzerinde belirtildiği satışları birlikte matlup sigortasıyla inanca sağlanacak satışlar arasına eklendi.

Taksit sayısı 5’e çıkarıldı

Kullanılmamış düzenlemeye göre sigorta prim hesabında ilgili KOBİ’nin serencam mali yıldaki vadeli satışlarından elde ettiği cirosunun tamamına yönelik beyanı anne alınacak. Prim tutarının ödenmesinde taksit sayısı birlikte 3’ten 5’e çıkarıldı.

Sigortada kemiksiz prim ve maksimum teminat tutarının vadeli satışlardan elde edilen iş hacmi ana alınmak için hesaplanmasına ilişkin tabloya üstelik iş hacmi şartının artırılmasına yönelik buyruk paralelinde 175-250 milyon TL zalimce eklendi.

Buna göre kesin prim ve azami teminat tutarı; elde edilen vadeli 175 milyon TL ile 250 milyon TL arasındaki ciroda; 120 güne büyüklüğünde vadeli satışlar amacıyla %0.20, 180 güne büyüklüğünde vadeli satışlar amacıyla %0.26, 240 güne kadar vadeli satışlar amacıyla %0.32, 360 güne kadar vadeli satışlar için üstelik %0.47 yerine belirlendi.

Emniyet limitleri %50 artırıldı

Tebliğde ciroya bakarak alıcı başına maksimal emniyet limitini belirleyen tabloda de düzenleme yapıldı ve söz konusu emniyet limitleri %50 oranında artırıldı. Bu tabloya bile ciro şartının artırılmasına paralel adına 175 milyon TL – 250 milyon TL tiran eklendi ve bu ciroda almaç başına sağlanacak azami yüreklilik limiti 1 milyon TL olarak tespit edildi.

Tebliğde yapılan değişiklikle, gösterişsiz asıllar dışındaki vergi mükellefleri tebliğle garanti sağlanacaklar kapsamından çıkarıldı. Buna yönelik riziko değerlendirmesinin yapılabilmesi üzere işletmenin dar süresince kurulu bulunması şartı getirildi.

Planlı sigorta sözleşmeleri üzere 17 namına belirlenen prim tutarı üzerinden uygulanacak encümen oranı dahi %17 adına baştan tespit edildi.(Dünya)

SEDDK: Zorunlu trafik sigortasında teminatlar 0 oranında artırıldı

Er emeklilikte staj sigortası ve 41. özellik detayı!

Hisarcıklıoğlu: Ülkelerin gelişmişliğini belirleyen sigortacılık sektörüdür

KOBİ’lerin sınıflandırılmasında akçasal sınırlar değişti

BDDK’dan ticari kredilere fren

Ticari emniyet faizlerinde artma beklentisi

Share: