Pandemi döneminde ‘uyuz’ vakaları arttı

Trabzon El Sağlığı Geçici Hastalıklar Birim Sorumlusu Dr. Muhammet Büyük Yılmaz, “Bu yıl uyuzlu vakalarında bir iki de olsa artışlar mevcut. Bunun sebebi dahi pandemi döneminde evlerimizde sülale ile haddinden fazla aşkın mesafe geçirmemiz” dedi.

Hastanelerde son dönemlerde yaşanan uyuz vakalarındaki çoğalma özen çekiyor: Kişide kaşıntı ve döküntüye hastalık olan uyuzlu hastalığı, hele sonbahar ve şita aylarında çoğalma gösterirken, hastalığın akıbet kademe bulaşıcı olduğu belirtildi. Dünyada az çok gen yerine tanıdık ve cildin ense katmanına yerleşmesiyle ortaya sâdır uyuzlu, akarın ciltte tüneller açarak ilerlemesine tutkun namına kaşıntıya sebep oluyor. Geceleri henüz kısık tıpkı şekilde kaşıntıya neden olan hastalık, otama edilmediğinde bakımsız ve şiddetli oluşumunu yanı sıra getiriyor.

TANI VE TEDAVİ ÖNEMLİ

Uyuzlu, kişisel hijyenden hür kendisine herkeste görülebilirken, koronavirüs salgını ile alelhusus canlı ailelerde eş içi temasın çok olmasından âlem yayılımı hızlandı. Kaşıntıyla ortaya çıktığı için çoğu devir gösterişsiz aynı alerji diye niteleyerek düşünülüp eskiden doktora gidilmemesi dolayısıyla otama edilemeyen uyuzlu hastalığına dikkat calip uzmanlar, er tanılama ve tedavinin önemine vurgu yaptı. Aile karantinası ile alay malay sabık yıllara bakarak uyuz vakalarında artışlar yaşanırken, uyuz tanısı konulan hastaların sülale bireyleri ile bu arada izole olup otama sürecine girmesi gerekiyor.

‘KAŞINTILARDA BANKO DİKKATLİ OLMAMIZ LAZIM’

Hatalığın ciddiye alınması gerektiğini kaydeden Medical Park Yeri Trabzon Karadeniz Hastanesi Cildiye (Cildiye) Uzmanı Uzm. Dr. Hikmet Akyazı, “Hele akıbet baharat kış dönemlerinde kaşıntı yüzünden polikliniğimize çokça çok referans olmakta. Hastalarımız bunu alerjik bire bir reaksiyon şeklinde algılayıp ara sıra hekime dahi gitme gereksinimi duymamakta ve sonunda çor yayılmaktadır. Hele geceleyin olan ve ev üyelerinin hepsinde görülen kaşıntılarda katiyetle titiz olmamız lazım. Bulaş alelumum insandan insana şeklinde oluyor. Şu anda bütün dönemindeyiz gerçekte uyuzlu hastalığının. Polikliniğimize başvuranların çoğunda uyuz olduğunu tayin ettik. Teşhis hikmet muayene ile kolayca koyulmakta. Uyuzlu dolgun yaşanılan yerlerde yayılım gösteriyor. Sülale bireylerinin ayrımsız tanesinde uyuzlu tanısı varsa ailede mevcut dizge otama kapsamına alınmalı ve dışarıda bulunan insanlarla olan bağlantısı kesilmelidir. Uyuzlu tanısı konulduğu ant hastalar çare tedavisi uygulanırken evde izole halde olmalıdırlar. Benzeri ailede olup bende kaşıntı yok deyip tedaviyi akseptans etmeyen haddinden fazla hastalarımız var. Çor bu yüzden gene tekrarlanabiliyor. Tedavi sonrasında mutlaka lüp dezenfekte edilmesi, çamaşır ve çarşafların efdal derecede yıkanması gerekiyor” diye niteleyerek konuştu.

‘PANDEMİ DÖNEMİNDE UYUZLU VAKALARINDA AZ DE OLSA ARTIŞLAR VAR’

Trabzon Umum Sağlığı Geçici Emraz Birim Sorumlusu Dr. Muhammet Ulu Yılmaz ise pandemi ile gelişigüzel uyuzlu hastalığında yaşanan hadise artışına özen çekerek, “Hastalığın cılız bir tedavisi var. Hijyen kuralları ve iyileştiren tıpkısı tedavi ile hastalıktan kurtulmak benzer. Amma ocak süresince mevcut herkesin hastalığı kabullenip tedaviyi uygulaması geçişsiz. Kontra taktirde hastalık tekrarlanabilir. Genellikle bu durumla karşılaşıyoruz. Çünkü siz otama olduktan bilahare ailede bire bir başkasında 15 dönem sonradan gurk dönemini tamamladıktan sonra görülebiliyor. Temasla geçici bire bir hastalık olduğu amacıyla çokça fazla mergup konu kolları, basak korkulukları kabilinden noktalara temaslardan kaçınmalıyız. Esasen bu noktalara koronavirüs salgını nedeni ile temaslardan kaçınıyoruz. Ellerimizi sık sık yıkıyoruz, temas yere dokunmamaya ilgi gösteriyoruz. Dikkatli olduğumuz amacıyla esasta uyuzlu hastalığının olmaması lazım. Ama geçtiğimiz yılların uyuzlu vakalarındaki oranlarına bakıldığında bu yıl sayıda bir iki dahi olsa artışlar bulunan. Bunun sebebi dahi pandemi döneminde evlerimizde ocak ile çokça aşkın kânunuevvel geçirmemiz. Hastalığın evde kâin benzeri kişiden bilcümle ocak bireylerine yayılması” dedi.

Pandemilere bozukluk olma ihtimali bildirme erdemli 10 efsanevi açıklandı

 

Share: