Mehabet, kanser ilaçlarına 5,6 milyar lira aktardı

Familya, Düzentileme ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve SGK, canlı, sürdürülebilir ve emniyetli ilaçları tarayıp, kavrayışsız ifa listesine eklemeye bitmeme ediyor.

Akıbet eklenenlerle alay malay SGK’nin idraksiz ifa listesinde 832 kanser tedavisinde kullanılanlar oluşmak amacıyla toplam 9 bin 59 umar bulunuyor.

Kurumun, yeryüzü mehabetli gider kalemleri arasında derman ödemeleri evvel sıralarda geliyor. İlaç için 2018’de 30,9 bilyon teklik, 2019’da 39,6 milyar liralık ödeyen SGK’nin, 2020’deki harcaması 48,6 bilyon lirayı buldu.

İlaç harcamasında 6,5 milyar liralık ile duygu-damar hastalıkların tedavisinde kullanılanlar geçmiş sırada vadi alırken, bu grubu 5,6 bilyon liralık ile kanser tedavisinde kullanılanlar izledi.

Mücahede kaybı sunu beş altı yüzde 60 olanlara geçici terslik aylığı bağlanıyor
Ev, Faaliyet ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada, amansız hastalık hastalarını otama sürecinde boydak bırakmadıklarını belirterek, kanser ilaçlarını SGK’nin tılsım kalın kafalı ödeme listesine almaya devam ettiklerini söyledi.

Evde keyif hizmeti düzlük kanser hastalarının Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) kapsamındaki istikşaf, tetkik, analiz, otama, tıbbi hizmet ve takip muamele bedellerini karşıladıklarını vurgulayan Selçuk, şu bilgileri verdi:

“Amansız Hastalık hastalarımızın SUT kapsamındaki defa, yevmiye ve refakatçi giderlerini karşılıyoruz. Hastalara, kişiye müteveccih yardımcı sağlık hizmeti (telkih, ilaçla esirgeme, er teşhis, iyi tagaddi ve esenlik eğitimi) sunuyoruz. SGK’ye başvuran amansız hastalık hastalarına, 10 yıllık sigortalılık süresi ve genişlik bir iki 1800 çevrim sigorta primi olması, mücahede gücünün yer birkaç yüzde 60’ını kaybetmesi durumunda tedavi sürecinde terslik aylığı bağlıyoruz.”

Işkembe apotr ilaçlar 1 yıldan aşkın kullanılırsa bakın neler oluyor

Share: