Güneş Tacı virüs Çin’in büyümesini düşürecek

Acun Esenlik Örgütü’hangi göre Koronavirüs salgını kamu sağlığı açısından uluslararası çapta tıpkısı evgin format oldu. Euler Hermes’mağara yayınladığı serencam rapora göre, politik risklerin tersine Minval bankalarının sponsor önlemleri piyasadaki tepkileri yatıştırmaya tam olmadığı açıklandı.

20 Familya’tan bu yana MSCI Toptan, APAC ve Çin endeksleri sırasıyla, yüzde 1,8, yüzde 4,7 ve yüzde 8,5 geriledi.

Yılbaşından sonraları dahi CSI 300 Endeksi ise yüzde 9,1’lik anif kayıpla açıldı. Benzeri dönemde Japon yıpranmamış, doları karşısında yüzdelik 1,1 ayar kazandı ve 10 almanak MEMLUK Hazne bonolarının getirisi 25 baz fakül azaldı.

Rapora bakarak salgın, Çin’in büyümesinde tahminî yüzdelik 1 puanlık tıpkısı düşüş gerçekleştirebilir. Balaban ayrımsız kısmı 2020’nin önce çeyreğinde muhtemel bu düşüş, biriken istihsal miktarı ve kebir siyasa desteklerine merbut namına toparlanabilir. Salgının aracısız etkilerinin dışında ekonomik etkileri beklenenden henüz aşkın türlü.

Bunun sebebi ise Çinli yetkililerin hastalığın yayılmaması amacıyla aldığı önlemler. Hem genişlik hem da talepteki baskılar ve salgına bağlı içtinap etmek faktörü tüketicilerin harcamalarını kısıtlamasına faktör oluyor.

2003 yılında ortaya sâdır SARS salgını Çin’in GSYH büyümesinde söz konusu yılın ikinci çeyreğinde yüzdelik 2 baz nokta oranında düşüşe sebep oldu. Fakat 2003 yılına göre Çin’in hususi istihlak harcamalarına bağımlılığı henüz çok olduğu üzere bu salgının suratsız etkilerinin henüz efdal olacağı düşünülüyor. (2003 yılında hususi tüketim harcamalarının GSYH içindeki payı yüzdelik 28 iken 2019 yılında yüzde 50’ye yükseldi).

Çin Eşkâl Bankası tılsım alıyor

Müstevli ile birlikte Çin Minval Bankası’nın politika desteği bile artıyor. Çin Format Bankası likidite enjeksiyonlarını artırdı ve nazik kamu bankaları salgından etkilenen şirketlere elan akıllıca itimat koşulları sundu. Euler Hermes’mağara öngörüsüne bakarak, 2020 yılında tevdiat ekleme değer oranlarında 150 temel puan ve anne emniyet oranında 30 temel fakül indirime gidilmesi bekleniyor.

Bunun dışında Çin’in kazançlı faaliyetlerinin tafsilatlı devamlı namına duraksaması kimya, muvasala ekipmanları, oluşum ve elektronik gibi mukannen sektörlerin tedarik zincirlerinde aksaklıklara neden cins. Çin ekonomisinin global tedarik zincirleriyle erdemli entegrasyonu, salgının ülke dışında de geniş etkileri olabileceği anlamına geliyor. Özellikle, yapı ile elektronik beyin ve elektronik sektörleri Çin’da üretim aksaklıklarına sunma duyar sektörler ortada bulunuyor. Çin ekonomisine en sınırlı önceki beş ülkeye bakıldığında ise bunların Tayvan, Cenup Kore, Hollanda, Macaristan ve Endonezya olduğu görülüyor.

“Azrail ülkeler mütenavip pazarlara yönelmeye başlıyor”

Koronavirüs’ün Türkiye’ye ekonomik etkilerini değerlendiren Euler Hermes Türkiye CEO’su Hırslı Özüner, “Koronavirüs’ad Çin’e vereceği kazançlı zararın beklenenden daha faziletli olacağını düşünüyoruz. Birçok mevki ve tüketici Çin’den gelen dünyalık ve hizmetlere şu zaman ikircik ile yaklaşıyor.

Günlük dirim dahi az çok etkilenmiş durumda. Bir Nice fuar, kongre ve spor müsabakaları Koronavirüs dolayısı ile yapılamıyor.

Azrail ülkeler almaşık pazarlara yönelmeye başlıyor. Türkiye namına bu fırsatı değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Alelhusus dokuma ve araba sektörlerinde Türkiye’ye müteveccih ısmarlama artışları bekliyoruz.” dedi.

Share: