Dolar kabul etmek ve feda etmek talip hangi yapsın

MasterCard eliyle, Avrupa çapında, tüketicilerin masraf alışkanlıklarını yargılamak amacıyla gerçekleştirilen “Pespaye Mutluluklar Endeksi”hangi göre, Türklerin yakınlarına armağan alırken yeryüzü cömert davranan el olduğu belirlendi.
Araştırmaya bakarak, kendilerini ithaf etmek için maaş ortalama 49 Euro harcayan Türkler, laf yakınlarına bayağı hediyeler almaya gelince mahiye sayı farkı 58 Euro’yu gözden çıkarıyor. Araştırma bire bir zamanda, Türklerin sıradan hediyeler almak üzere mülk harcadıktan bilahare, en beş altı suçluluk hisseden sosyete olduğunu bile ortaya koydu.
MasterCard, Avrupa’daki tüketicilerin gider alışkanlıklarını tayin etmek amacıyla gerçekleştirdiği araştırmaların ilkini açıkladı. Türkiye’nin yanı sıra, Almanya, İtalya, Belçika, Fransa, İsveç, Rusya ve İngiltere’dahi, 12 bin tüketicininkatılımıyla gerçekleştirilen “Hasis Mutluluklar Endeksi” araştırmasına bakarak, Avrupalıların yarısından dahası (yüzdelik 59) kendilerini mükâfatlandırmak amacıyla süfli hediyeler satın alıyor. Sonuç yıllardaki kazançlı çalkantılara rağmen kişisel harcamalarını sürdüren Avrupalı tüketiciler, ayda sunma bir iki bir defa, kendilerine kıtipiyoz tıpkısı hediye satın almak için averaj 51 Euro’yu gözden çıkarıyor. Dünyalık harcarken son adım titiz davranmaları gerektiğinin bilincinde olan Avrupalılar, gene dahi kendilerini, bahtiyarlık veren banal hediyelerle ödüllendirmekten vazgeçmeyeceklerini ifade ediyorlar.
Kendilerine Yer Çokça Harcayan Almanlar, Genişlik Bir Iki Nadim Olan Türkler
Araştırı sonuçları, Almanların kendilerine siktirici bağış almak amacıyla harcadıkları aylık averaj 72 Euro ile, 51 Euro olan Avrupa ortalamasının berenarı üzerine çıktıklarını gösteriyor. Kendilerine pespaye bire bir dürü alırken sunu aşkın servet harcayan Almanları, 58 Euro ile İtalyanlar, 57 Euro ile Belçikalılar izleme ediyor. Türkler, kendilerine mutluluk verecek pespaye alışverişleri amacıyla aylık averaj 49 Euro’yu gözden çıkarıyor. Tutumluluklarıyla bildik İngilizler ise, yemeden içmeden 32 Euro ayırıyor. Buna karşın, kendilerine para harcadıkları üzere suçlu hissedip hissetmedikleri sorulan Avrupalılardan, sunma çok İngilizler (yüzde 25), mülk depolamak namına gider yaptıkları amacıyla kendilerini suçlu hissediyor. Türkler ise, yüzde 7’lik göre genişlik bir iki kabahatli hisseden barışma. Türkleri, yüzde 10 ile Almanlar ve Ruslar strateji ediyor.  Avrupalılar, kendilerini pespaye hediyelerle ödüllenmelerine neden adına üstelik sırasıyla, ‘kendilerini neşelendirmek’, ‘hafta sonu olması’, ‘kutlanacak bir laf olması’, ‘tatil olması’ ve ‘maaş ahiz’yı gösteriyor. Türk tüketicilerin yüzdelik 40’ının kendini mükâfatlandırma nedeni ise, Avrupa’nın geneli ile tıpkı: ‘keyiflenmek’.
Türkler Yakınları İçin Çıktı Harcayan Bir Tane Talih
Araştırmaya göre, yeryüzü semih devlet Türkiye. Türkler, Avrupa’dahi, yakınları üzere bağış alırken, kendine harcadığından elan çok harcayan bir tane mevki. Kendisi için 49 Euro harcayan Türkler, laf yakınlarına siftinlik bir ödül almaya geldiğinde 58 Euro’yu gözden çıkarıyor. Türkiye’yi 55 Euro ile Almanya, 53 Euro ile Belçika, 45 Euro ile İtalya, 44 Euro ile Rusya, 42 Euro ile Fransa, 41 Euro ile İsveç izleme ediyor. İngilizler, kendilerine bağış alırken yaptığı tutumluluğu, yakınlarına alırken üstelik göstererek averaj 21 Euro ile listenin böylece kayran alıyor.
Neşelenmek İstediğimiz Zaman Giysi ve Kayıt Alıyoruz
“Oldukça Mutluluklar Endeksi”nin Türkiye sonuçlarına bakarak, kendisini ödüllendirerek keyiflenmek talip Türkler en haddinden fazla, giysi, çanta ayakkabı (yüzde 69), kemirmek (yüzde 35) ve çikolata / lezzetli / kek (yüzdelik 33) alıyorlar. Bunları sırasıyla betik / bülten, beyaz perde / temaşa, konser / spor karşılaşması bileti, kozmetik alışverişi ve dinlence izliyor. Saç kestirmek ve zatî bakım yaptırmak da neşe veren harcamalar arasında saha alıyor. Tüketicilerin çoğunluğu ayda tıpkı kez kendini ödüllendirecek tıpkı alışveriş yaptığını anlatım ediyor. Yarıya yakını ise, mal biriktiriyor olsa da, kendisini ve çevresini tezyifkâr hediyelerle ödüllendirmekten vazgeçmeyeceğini söylüyor.
Sevdiklerimize Sunma Çokça Hatırlamak, Yüklülük ve Saat Alıyoruz
Sunu çok ailesini ve eşini armağan etmek üzere gerçekten hediyeler aldığını belirten Türk tüketiciler, bu amaçla, pabuç, giysi, çantadan sonradan (yüzde 67), mücevher, saat (yüzde 33), çikolata, şekerli, kek (yüzdelik 31) ve yemek (yüzde 29) harcaması yaptığını söylüyor. Alışılmış bağış çiçek (yüzde 25) elan alt sıralarda düz alıyor.
 

Share: