Uzmanlar şişkinlik rakamlarını yorumladı

Dünya Bankası’nın 189 ekonomide algı rejimlerinin incelendiği Rüşvet Ifa 2014 Raporuna bakarak, yeryüzü koskocaman alacak reformu, idrak uyumuna müteveccih online beyanname ve ifa sistemlerinin uygulamaya konulması yahut geliştirilmesi oldu.
Dünya Bankasından yapılan kayıtlı açıklamaya göre, danışmanlık şirketi PricewaterhouseCoopers (PwC) işbirliğinde hazırlanan raporda, ekonomilerin rüşvet neva sistemlerinde reformlar yapmaya bitmeme ederken, toptan namına kazanç şevket politikalarının değişkenlik gösterdiği, alacak gelirlerini ilave ve büyümeyi heveslendirme ika beyninde benzeri yük bina etmek üzere çeşitli politikalar benimsediği belirtildi. Bu sene 14 ekonominin benzer bire bir şirketin hep vergi yükümlülüklerini yahut rüşvet miktarını makro ölçüde arttırırken, 14 ekonominin ise düşürdüğüne dikkati çekilen raporda, dünyanın çoğu bölgesinde, bir şirketin kazanç yerine vermek zorunda olduğu miktardaki düşüşün yavaşlamaya bitmeme ettiği kaydedildi. 
Kurumsal vergi gelirleri düştü
Raporda antrparantez evvel yerine gerçekleştirildiği 9 yıl öncesinden bu yana kurumsal vergi gelirlerinin düştüğü, şirketlerin üstlendikleri hareket gücü vergilerinin daha dengeli olduğu ve şu anda hep rüşvet yükümlülüklerinin bildirme şişman bileşenini oluşturduğu vurgulandı. Kazanç Ödeme 2014 Raporunda, haziran 2012 ile haziran 2013 arasında 32 ekonominin idrak ödemeyi kolaylaştırmaya müteveccih adımlar atmaya devam ettiğine meni edildi. 189 ekonomide algı rejimlerinin incelendiği rapora bakarak, genişlik koskocaman rüşvet reformunun, alacak uyumuna müteveccih online bildirge ve ifa sistemlerinin uygulamaya konulması veya geliştirilmesi olduğu belirtildi. Ahenk yükünün 2012 yılında düşmeye devam ettiği fakat düşüş oranı yavaşladığına ilgi çekildi. Raporda, averaj yerine orta ölçekli bir şirketin toplanmış vergi yükümlülüğünün karının yüzde 43,1’ini oluşturduğu, 26,7 ifa yaptığı ve alacak gerekliliklerine neva üzere 268 saate ihtiyaç duyduğu belirleme edildi.
Idrak Ödeme 2014 Raporu,  muayyen tıpkı yılda ılımlı ölçekli tıpkı şirketin ödemesi gereken tekmil zorunlu vergileri ve katkıları ölçerken, bunlar beyninde kar yahut kurumsal dirimsel vergisi, çalıştıran vasıtasıyla ödenen sosyal katkılar ve gelişim gücü vergileri, taşınmazlar vergileri, taşınmazlar ant vergileri, para vergisi, anamal kazançları vergisi, mali muamele vergisi, atılmış toplama vergileri, araç ve kez vergileri ve diğer tezyifkâr idrak yahut ücretler saha aldı.
“Son teknolojilerin kullanımı şeffaflığı arttırıyor”
Acun Bankası Grubu Küresel Göstergeler ve Çözümleme Direktörü Augusto Lopez Claros de raporla ilgilendiren şu değerlendirmelerde bulundu:
“Acun genelindeki rüşvet idareleri ödeme sistemlerini elan deli dolu ve çağcıl kuzuluk anlatmak üzere adımlar atıyorlar. 76 ülkedeki algı mükellefleri artık dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar algı beyannamelerini elektronik olarak sunabiliyorlar. Kamu hizmetlerinin kalitesinin yükseltilmesi amacıyla en üst teknolojilerin kullanımı şeffaflığı arttırıyor ve bir nice kazanç idaresi amacıyla bire bir zamanda idrak tabanının genişletilmesine olanak tanıyor. Bu hayır makroekonomik sonuçları olacak bir gelişme.”
 
 

Share: