Ecir eşitsizliği emeklilikte kadınları vuruyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Geride bıraktığımız beniz yılda kadınlar terbiye hakkı ve emek hayatı konularında eşey eşitsizliği karşısında savaş vererek oldukça oylumlu aynı defa ikmal etti. Ancak bire bir kabiliyet ve eğitime ehil olan kadınlar, halihazırda ereklerden daha beş altı mahiye alıyor. Bu nitelik ise tekaütlük döneminde kısık sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Kadınların gelirlerinin elan bağan olması, tekaütlük birikimlerinin elan bir iki olması ve dirim beklentisinin daha faziletkâr olmasının sonucunda KÖLE’de 65 yaş gövde kadınların yarısından fazlası kazançlı olarak savunmasız durumda ve meskenet sınırına berenarı andıran. Acun Konuşu Forumu’nun Global Eşey Eşitliği Raporu’na bakarak kadın ve erkekler arasındaki eğitim uçurumu dünyanın temas yerinde kapanıyor.

Fakat terbiye temas özdek değil. Forbes’un haberine bakarak kadınlar ve rical benzer krediler çekerek analog tahsil masrafları yapıyor fakat çıkışlı olduklarında ve çalışmaya başladıklarında eş işlemler yapmalarına karşın kadınlar haddinden fazla elan az aylık alıyor. Bu da kadınların faaliyet hayatına ayrımsız rate aşınmış başlaması anlamına geliyor. 2020 yılında ÇAKER’dahi kadınlar erkeklerin saatlik medyan kazançlarının yalnızda %84’ünü elde edebildi.

Kadınların bağan maaş almasına mülhak namına, kadınların ücreti ödenmeyen hareket yükü üstelik daha fazla oluyor. ÇAKER’birlikte kadınlar erkeklere nazaran ocak işlerini yaparak iki ikmal henüz aşkın antlaşma geçiriyor. finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak ebeveynlik maliyetleri ise kadınlar amacıyla henüz erdemli. Ebeveynliğin eşitsiz hesaplı sonuçlarının nedeni ise doğum sonrası faaliyet saatlerinin değişmesi.

Erkeklerin iş saatleri artarken, kadınlar aylıklı işlerinde geçirdikleri zamanı kısıntı eğiliminde oluyor. Bu nedenle da kariyerleri kesintiye uğruyor. Kadınlar ailelerine bakabilmek için düzentileme saatlerini azaltırken, işverenler kadınların düşük maaşı kabul edeceğini düşünüyor. Fakat iş hayatı süresince süren bu müsavatsızlık toplumsal düzenlilik ve emeklilik hesaplarına henüz beş altı katkı anlamına geliyor. Bunun sonuçları ise az çok tahripkâr olabiliyor.

Kadınların yaşam beklentisi elan faziletkâr olduğu üzere emeklilik birikimlerini elan mufassal ayrımsız sürede harcıyorlar. Ilavesi kadınlar erkeklere nazaran henüz er mütekait oluyor. Erken tekaütlük birlikte kadınların emeklilikteki kazançlı güvencesini damarı bozuk etkiliyor. Güneş Tacı virüs pandemisi döneminde birlikte 1,7 milyon kişi er tekaüt olmak yerinde kaldı.

Emeklilere uyarı: Devlete bel bağlamayın!

 

Bezos’dan Acun’yı müzaheret etmek amacıyla 1 milyar dolarlık yatırım sözü

 

Kaslı ülkeler sıkıntılı besin fiyatlarından şikayetçi!

 

Share: