İslami finans dünyası ve Türkiye’nin şansı

Elektrikteki kayıp-uğrun taramaları kapsamında 2003’ten bu yana kısaca 52 milyon sürdürümcü kontrolü gerçekleştirildi. Bu kapsamda, toplanmış 10,84 milyar kilovat saat ve 2,8 milyar liraya karşılık gelen çaktırmadan tahakkuku gerçekleştirildi, 671 bin sürdürümcü için ise savcılığa yanlışlık duyurusunda bulunuldu. Şırnak, zayi-kaçakta önceki sırayı alırken Isparta serencam tam meydan aldı.

Kaçak ve vasıta dışı cümbüş kullanımının önlenmesi üzere elektrik tevzi şirketleri vasıtasıyla canlılık abonelerinin ölçek sistemleri gizliden gizliye kullanımı engelleyecek şekilde kontrol ediliyor. Sinsice arama takibi amacıyla kaybolma-habersizce tarama çalışmaları üstelik periyodik yerine sürdürülüyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine bakarak, bu çerçevede, 2003 yılından 1 Kasım 2013’e büyüklüğünde yapılan zayi-çaktırmadan tarama çalışmalarına göre kestirmece 51,8 milyon sürdürümcü kontrolü gerçekleştirildi. Bu kapsamda, toplam 10,84 bilyon kilovatsaat, yani 2,8 milyar liralık kaçak tahakkuku gerçekleştirildi. Bunun birlikte 671 bin abone karşı savcılığa yanlışlık duyurusunda bulunuldu.

KAYIP-UĞRUN ORANI YÜZDE 15’E İNDİ

Kayıp-kaçakla mücadele kapsamında faaliyet dağıtım şirketleri bünyesinde aranjör gelgel ve müşteri ilişkileri müdürlükleri bulunuyor. Şirketlerin organize yapısında cıvıl cıvıl ekipler oluşturularak çaktırmadan elektrik kullanımının önlenmesine çalışılıyor.

Bu doğrultuda, serencam yıllarda zayi-gizlice zindelik kullanımına müteveccih ölçülü çalışmaların sonuçları yüzleri güldürdü.

Zayi-gizlice oranlarının azaltılması Türkiye’de enerji alanındaki esas hedeflerin başında gelirken yürütülen okkalı çalışmalar ve alınan tedbirlerle mutluluk genelinde 10 yıl önce yüzdelik 25 düzeyindeki kaybolma-uğrun oranı yüzde 15’e büyüklüğünde çekildi.

Özelleştirilen elektrik tevzi şirketlerine zayi-kaçakları tenzil zorunluluğu getirilirken, Türkiye geneli için 2015 yılı kayıp-gizlice hedefi yüzdelik 10 kendisine belirlendi.

Share: