Denizbank’tan stratejik işbirliği

DenizBank, Dedeman Holding ile önemli iş birliğine gitti. Ciddi hareket birliğine ilgili matbuat toplantısı bugün Dedeman İstanbul’birlikte düzenlendi. Toplantıya DenizBank Genel Müdürü Kağan Acı, Dedeman Ana Ortaklık Umumi Heyet Başkanı Uğur Dedeman, Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Söz Dedeman Çağatay  ve DenizYatırım Umumi Heyet Delege Üyesi Cafer Bakırhan katıldı.
Dedeman Holding ile DenizBank arasındaki teşrikimesai kapsamında vadesi 10 yıla kadar uzayan, ağırlığı proje muhtevalı mecmu 175 milyon dolar tutarındaki proje finansmanı üzerinde anlaşıldı. Kesim bir zamanda Dedeman Ana Ortaklık’in bundan sonraki tüm sermaye piyasası işlemleri üstüne Bahir Yatırım’ı yetkilendiriyor. Uyuşma kapsamında Dedeman Ana Ortaklık’e kül bankacılık hizmetlerinde DenizBank vasıtalık edecek. 
Takkadak cesaret anlaşması değil, stratejik iştirak
Matbuat toplantısında müzakere fail DenizBank Genel Müdürü Hakan Biberli, verdikleri proje finansmanının Dedeman Holding’mağara yıpranmamış projelerinin filizlenmesini sağlayacağına dikkat çekti. “Bu elden itimat anlaşması değil tıpkı zamanda önemli ortaklık adımıdır” diyen Kağan Keder, hisse senedi birliğinin Dedeman Ana Ortaklık’in mevki ekonomisine kattığı değeri artıracağına ilgi çekti.  
Şiddetli, “Teferruatlı yıllardan bu yana devam etmekte olan DenizBank – Dedeman ilişkisi bu akıbet paydaşlık anlaşması ile çokça henüz aktif aynı platforma taşındı. Bu iş birliği ister kullanılmamış yatırımların finansmanı, gerek ise Dedeman markası altında geliştirilmiş hisse senedi kollarının bölüt arzı, domestik ecnebi stratejik ortaklar ile tanıştırılmasını içeren haddinden fazla geniş ayrımsız yelpazeye sahiptir” dedi.
DenizBank’ın turizm sektörü başta olmak üzere madencilik ve gayrimenkul sektörlerine verdiği desteğin gelişigüzel geçen devir artacağına aksan fail Kağan Ateş, “Turizm, madencilik ve gayrimenkul dallarındaki faaliyetlerini kısaca 2.600 çalışanıyla 1900’lü yıllardan beri sürdüren Dedeman Ana Ortaklık, ilkin turizm kalkmak amacıyla hareketlilik gösterdiği sektörlerde çokça heybetli tıpkısı oyuncu. DenizBank turizmi,  madenciliği ve gayrimenkulü büyük sektörler namına görüyor. Turizm sektörü, dinamikleri, ihtiyaçları ve nakit akışı dikkate alındığında bankacılık alanında hususi bent müstelzim benzeri alan ve otel konaklama, restaurant, catering benzeri çokça ast sektöre hitap ediyor.  Bankamızın bu sektörde hatırı sayılır rakamlara ulaşması,  bacasız sanayiyi destekleyen yatırımcılar ile çalışmalarımızın ürünüdür.  Ülkemizin turizm hedeflerine ulaşması üzere Bankamız kaynakları,  kullanılmamış kasılma yatırımları, renovasyon yatırımları, proje finansmanları, pres sermayesi finansmanı  ve emniyet ihtiyacının olduğu  analog bir nice konuda yatırımcıların hizmetine sunuluyor. Alelhusus Sberbank çatısı altındaki DenizBank’ın turizm sektörüne yönelik desteği ile birlikte piyasadaki itimat payımızın elan da artacağını düşünmekteyiz” dedi.
Dedeman Holding Umumi Heyet Başkanı Uğur Dedeman ise basın toplantısında yaptığı konuşmasında,“ Ilkin Madencilik ve Otelcilik görünmek için erbap olduğu değişik yatırımlar ile dahi gelişigüzel anlamda çokça önemli tıpkısı gizil sunu fail Dedeman Grubu adına DenizBank ve Bahir Yatırım ile haddinden fazla etken ayrımsız anlaşmaya imza atıyoruz. Bu anlaşmayı gerçekleştirirken yeryüzü nazik amacımız; lüzumlu kâin, gerekse yeni projeleri ile Dedeman Grubu’nun ülkemize melfuf ayar sağlayacak çokça majör projelerinin hayata geçirilmesinin sağlanmasıdır. Dedeman Grubu olarak DenizBank’la yaptığımız bu geçim ile ciddi bir hareket birliğine başlıyoruz. Bu teşrikimesai lüzumlu yeni yatırımların finansmanı, gerekse Dedeman markası altında geliştirilmiş hareket kollarının bölüt arzı, yerel yabancı stratejik ortaklar ile işbirliklerinin derinleştirilmesini içeren çokça serbest bir yelpazeye sahiptir. Uzun yıllardan bu yana bitmeme etmekte olan DenizBank-Dedeman ilişkisi, bu serencam mühim kesim ile çokça elan dallı güllü benzeri platforma taşınmakta, değme iki markanın güçlenmesine bile bakım etmektedir. ” dedi.
Önümüzdeki dönme gerçekleştirecekleri yeni projeleri üzerine birlikte bilgi veren Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Meram Dedeman 2013 ve 2014 yılları, Dedeman Grubu’nun Otelcilikteki gelişigüzel iki markası; Dedeman ve Dedeman Park Yeri’a kullanılmamış oteller kazandıracağı tıpkı dönemin başlangıcı olacağını söyledi. 2013 yılının önce yarısında Dedeman Erbil ve Dedeman Park Yeri Gaziantep otellerini,  ikinci yarısında ise, İstanbul Bostancı’de bitişik iki cihannüma şeklinde düz yazı edilmekte olan Dedeman Bostancı ile Dedeman Otopark Bostancı’yı ve Kazakistan’üstelik Dedeman Oskemen’i hizmete açacaklarının bilgisini aktardı. 2014 yılında birlikte Moskova’de Dedeman Otopark İzmailova ve İstanbul’un haddinden fazla önemli aynı lokasyonunda zindelik gösterecek olan Dedeman Park Uzun’i hizmete açacaklarını belirtti. 2013 ve 2014 yıllarında madencilik alanında ise Balıkesir Denk’da inşaa edilecek mermi- tutya – sim muhalif madeni ve mütemerkiz tesisi yatırımı ile Adana’nın Aladağ ilçesindeki krom işletmelerinde örtüsüz ev madeni ve mütekâsif tesisi  projelerinin  hayata geçmesi amacıyla çalışmalarını sürdürdükleri aktardı.

Share: