Rakıda başı dumanlı eden tenakuz

TÜRKLERİN milli içkisi olarak anılan rakı, dünyada anasonlu içkiler arasında hem üretim hem birlikte iş hacmi bazında önder konumda. Anasonlu içkiler denince rakının yanında akla gelenler Palikarya ‘uzo’akarsu ve Fransız ‘pastis’i. 1999’bile zirveye vasıl rakı üretimi 78.9 milyon litreyi aştı. Hürriyet’in haberine göre 2002’de 60 milyon litre olan anzarot üretimi, sonraki yıllarda yaslı bir biçimde gerileyerek 40 milyonları gördü. 2000’bile 2.6 milyon litre olan anzarot ihracatı 2012’de 6 milyon litreyi zorluyor. Rakı ihracatı 30 milyon dolar civarında. İç piyasada rakı tüketimi alelacele azalırken, ihracatın büyümesi dikkate ayar.
FİYATI 25 INTAÇ ARTTI
Anzarot üretiminin azalmasında sunu muhteşem hareketli yükselen rüsum zımnında fiyatının artması. Sonuç 14 yılda eşit 25 tekmil arttı. 1998’de 2.34 TL olan anzarot fiyatı 2011’birlikte 47.1 TL’ye büyüklüğünde yükseldi ve 2012’birlikte 51.5 TL’yi gördü. Ayrımsız özge sebep ise vergisi düşen viskinin ve gençlerin tercih ettiği votkanın pazarda paylarını artırması.
YERYÜZÜ ERDEMLI FİYAT
Impact Databank 2011 raporuna göre, ciro bazında dünyanın yer altın 14’üncü alkollü içki türü olan ve anasonlu içkiler kategorisinde önder konumdaki rakının genişlik pahalı satıldığı ikinci devlet anne vatanı Türkiye. Hava gücü dikkate alındığında Türkiye rakının en pahalı olduğu ülke. Türkiye’da 70 cl’lik rakının fiyatı 22 euro (51.5 TL) iken, en fiyatlı olduğu mevki 23.5 euro ile İngiltere. En haşat olduğu devlet ise 8.1 euro ile Irak.
2.2 milyar teklik mülk
· Türkiye’bile anzarot pazarının büyüklüğü 2.2 milyar teklik.
· Alkolle anasonun karıştırılıp, imbikte damıtılmasıyla başlayan rakı kültürünün 500 yıllık geçmişi olduğuna inanılıyor.
· Türkiye’de 2011 yılında 46.2 milyon litre, yani 80 milyon şişe anzarot tüketildi.
· TEKEL’mağara özelleştirilmesinin peşi sıra çok sayıda iştirak rakı üretimine soyunsa de haddinden fazla azı ayakta kalabildi. Sektörde şu anda 4 rakı üreticisi bulunuyor.
· Ve piyasadaki anzarot çeşitliliği 31’e ulaştı.
Tekilanın başarısını rakı üstelik yakalayabilir
ANADAN GÖRME Alkollü İçki Üreticileri Derneği (GİSDER) Başkanı ve Ede Rakı CEO’akarsu Hâkim Demirtaş, Türkiye hep etanol tüketiminin, diğer aceleci istihlak eser kategorilerine göre haddinden fazla elan ağırbaşlı büyüdüğünü söyledi. Demirtaş şu tespitleri aktardı: “DENIZ ve mukavim haddinden fazla acun ülkesine bakarak emanet başı etil alkol tüketimi çokça daha birkaç. Rakının payı ise daima olarak azalıyor. Domestik markaların yerini global markaların alması eğilimi dünyada birlikte gözlemleniyor. Gerekli yatırımlar yapılsa, aynı zamanların yerli içkisi tekila üzere toptan aynı başarı anzarot üzere birlikte benzer. Fakat, yerli pazarında diri sıfır benzeri anzarot ne bu yatırımları yapabilir ne dahi dünyada var türlü.”

Share: