İş hayatında yükselen kadınların metrukiyet oranı daha erdemli

FİNANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Avrupa’nın cinsiyet eşitliğinde bir numara sırada kayran düz İsveç’te aksiyon hayatında yükselince kadın ve koca arasındaki boşanma oranları okkalı farklılıklar gösteriyor. Son kendisine kadınlar kariyerlerindeki başarılar için hususi hayatından daha çok fedakârlık düzenlemek zorunda kalıyor.

Stockholm Üniversitesi’nde profesör Johanna Rickne’nin Amerikalı Ekonomi Dergisi’nde yayınlanan makalesinde durumu söyle özetledi; CEO olan kadınlar, CEO olan erkeklerden elan aceleci boşanır.

Yazı 100’den fazla çalışanın olduğu şirketlerde CEO pozisyonuna gelmiş kadınların erkek meslektaşlarına bakarak metrukiyet olasılığının iki intaç fazla olduğunu ortaya çıkardı.

CEO kadınlarda tanıdık yüksek boşanma olasılığı bir zamanda amme sektöründe de görünmekte. Karı uray başkanları ve parlamento üyelerini eş meslektaşlarına göre iki intaç metrukiyet olasılığıyla karşı karşıya.  

Eş doktorlar, polis güçleri memurin ve ruhban dahi bu trendi izliyor.

Rickne’nin araştırması İsveç’in “familya ve kariyer beyninde seçme yapmanız gerekmeyeceği beklentisi” hazırlamak üzere lazım şartları sağlamasına karşın kadınlar kariyer basamaklarında ilerlediklerinde hikâyenin değişik olduğunu ortaya koyuyor.

Bu durumun oluşmasında erkeklerin düzgü değişikliğinden az çok ırak olmasını gösteren Rickne, rical amacıyla tıpkı başkasının kariyerinde ana sponsor konumunda olması berenarı ekstrem yorumunu yaptı.

Share: