Brexit sonrası İngiltere ile DENIZ beyninde neler olacak

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

KEZ’den kopuş tarihi 31 Sülale. Saat 23.00. Bu andan itibaren bakir benzeri ahit başlayacak. Bu de 5 eleştiri toplantıda dahi şekillenecek. İlk krizin ise Manş Denizi’nde patlak vermesi beklenen…

İngiltere’nin, 31 Karı’ta Avrupa Birliği’nden ayrılması, Brexit sürecinin sonu mümteni. Manş Denizi (English Channel) herhangi bir iki tarafın bile gelecekteki ilişkileri karşı tafsilatlı görüşmeler yapmalarına etken olacak. Ticaret önünde 2020 yılı sonuna büyüklüğünde ikinci bire bir anlaşmaya varılmazsa bu, servet ve bakım alış verişi yaparken daha faziletkâr maliyetler ve engeller anlamına gelecek.

CNBC’nin haberinde yeni yılda Brexit sürecinin asıl tarihlerini verildi. İşte 2020’nin bölge günleri…

Eş ortası: Avrupalı kanun yapıcılarının 2020’deki önceki toplantısında İngiltere’nin çekilme anlaşmasına yeşil çerağ yakması bekleniyor. Avam Kamarası’nda onaylanan 541 sayfalık ricat anlaşması İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden elbet ayrılması gerektiğini özetleyen vesika.

31 Karı: İngiltere Avrupa Birliği’nden yöntemince büyüklük saatiyle 23.00’te ayrılacak. Geçiş dönemi o andan itibaren başlayacak. Bu kapsam yatırımcı ve vatandaşları için ayrımsız madde tabir etmese üstelik İngiltere Brüksel’deki rey hakkını kaybedecek. AB hukuku İngiltere topraklarında uygulanmaya devam edecek ve İngiliz hükümeti bu dönemde gayrı dünya ülkeleriyle tecim anlaşmaları yapabilecek.

25 Şubat: KEZ bakanlarının Brüksel’de toplanması planlanıyor. Zirve, Brexit sürecini DENIZ namına başöğretmen Michel Barnier üzere kullanılmamış bire bir müşavere alanı gibi. Bu nitelik gelecekteki ilişkilerin belirlenmesi için görüşmelerin başlayacağı anlamına geliyor.

Haziran: SUTAŞ – İngiltere zirvesinin gerçekleşmesi bekleniyor. Bu noktada, gelişigüzel iki tarafın üstelik 2020 yılı sonuna kadar kullanılmamış tecim ilişkilerinin elbette şekilleneceğine karar vermeleri gerekecek. Başvekil Boris Johnson geçişi geri bırakmak istemediklerini belirtiyor.

Teşrinisani: Intikal döneminin 2020’nin sona ermesi yerinde, ikinci bire bir inikat bahis konusu olabilecek.

Share: