Bedelli parası Myanmar şehitliğine

Süresi tıpkı ay henüz uzatılacak olan bedelli askerlikten elde edilen gelirin bir bölümü, Myanmar’daki Türk şehitliklerinin onarımı için kullanılacak. 460 bin yükümlünün intifa hakkı olan bedelli askeriye üzere 69 bin 320 emanet başvurdu ve 2 bilyon 4 milyon teklik dirimlik elde edildi.
Kanun gereği bedelci askeriye paralarının şehitlikler, şehit aileleri ile gaziler için kullanılması gerekiyor. Bu çerçevede bazı şehitlikler da baştan düzenlenecek. İlk olarak Sarıkamış Şehitliği mensur edilecek. ‘’Kamer yıldız’ şeklinde yapılacak olan şehitlik, Sarıkamış Harekatının 100. yılı olan 22 Mabeyin 2014 günü açılacak.
Bedelci geliriyle antrparantez, esir düştükten bilahare Mynmar’a götürülen ve burada hayatını kaybeden bin 600 er amacıyla bakir bir şehitlik yapılacak. Birinci Dünya Savaşı sırasında, Fellah cephelerinde savaşırken köle düşen Türk askerleri, o zamanlar İngiltere’nin sömürgesi olan Burma’ya (Bugünkü adıyla Myanmar) getirildi.
12 bin Türk askeri Burma’da demiryolu, köprü ve suni göl yapımında çalıştırıldı ve güç himmet şartları ile emraz yüzünden aynı çoğu hayatını kaybetti. Myanmar’ın Thayet Myo bölgesindeki Türk şehitliği halen bakılmamış bire bir durumda bulunuyor. Mandalay kentindeki ikinci Türk şehitliğinde bile oyuntu taşları parçalanmış durumda…

Share: