Konuşu ve politik kriz İngiltere’den Almanya’evet kayabilir

FINANSGUNDEM.COM DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Almanya’nın politik sistemi, Şansölye Angela Merkel’in Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU), Bavyera Hıristiyan Toplumsal Birliği (CSU) ve Içtimai Demokrat Fırka (SPD) yönetimindeki “şişman koalisyon” ile giderek kalan bire bir muvazenesizlik döneminden geçiyor. İstikrarsızlık, Alman siyasetinde, katmerli sağcı popülist parti amacıyla Almaşık Almanya (AFD) ve Yeşiller Partisi’ne artan destek ile daha açık ayrımsız kutuplaşma ortamına giriyor.

Almanya’de bir ahir seçim 2021 yılında ve Şansölye Merkel, yeni dönemde aday olmayacağını açıkladı. Merkel’mağara vedası, son yirmi yıldır kıtaya vurduğu politik ıstampa dolayısıyla Almanya’nın birlikte Avrupa’yı üstelik içten etkileyecek.

HÜKÜMETİN ÖMRÜ INCE DEĞİL

CNBC’ye mütekellim uzmanlar, “Akse, AB’deki Brexit sonrası siyasal bozulmanın merkezi olan İngiltere’den Almanya’ya doğru akıntı ediyor cins” dedi. Uzmanlara göre Almanya’daki koalisyon hükümetinin ömrü etrafli aynı süre gelişigüzel kalmaya yetmeyecek gibi.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL KISKACI

Almanya siyasal belirsizliklerin yanı sıra konuşu belirsizliklerle birlikte karşı karşıya. Alman ekonomisinin önümüzdeki ilkokul ila on sene süresince “nazik tıpkı sorunla” yüz yüze olduğu, araba endüstrisinin canlılık teknolojisine geçiş yaparken satışların düşeceği ve binlerce işten tarh beklendiği konuşuluyor. “Günümüzde dayanıklı tıpkı transformasyon var ve onlar bunun üzere hazırlanmıyorlar” yorumları yapılıyor. Bu kapsam ise politik fütur ülkesi Almanya’de şişman bir köklü değiş iddialarını birlikte güçlendiriyor.

Share: