Bahar alerjisi güneş tacı virüse yakalanma riskini artırıyor mu?

Baharat alerjileri çiçek tozu mevsiminin gelmesiyle birlikte büyüklenme tıkanıklığı, geniz akıntısı, aksırma, burun ve ayn kaşıntıları, flaş sulanma, beniz ve vücutta kaşıntılar kendisine ortaya çıkıyor.

Alerjik Hastalıklar ve Bağır Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sami Öztürk, korona virüs ve baharat alerjileri hakkında kebir bilgiler verdi.

Ilkbahar alerjisi koronavirüse davetiye çıkarabilir

Prof. Dr. Öztürk, baharat alerjisi olan kişilerin koronavirüs hastalığına yakalanma riskinin elan çok olduğuna ilgi çekti:

“Bunun nedeni kişilerin büyüklenme kaşınması, tıkanması, göz sulanması ve kaşıntısı nedeniyle ellerini burunlarına sevk ihtiyaçlarının artması, gözlerine elleriyle irtibat etmeleri, maskelerini sıkça çıkartıp burunlarını temizlemeleridir. Enfekte ergin ellerin temasının artmasından hava maalesef bahar nezlesi olan hastalarda koronavirüs hastalığı tıpkı miktar elan aşkın görülecek. Bu de od yer edecektir.”

 Devir içerisinde peçe sıklıkla değiştirilmeli

Prof. Dr. Öztürk, polene merbut görülen alerjik nezle ve ayn nezlesine karşı şu önerilerde bulundu:

“Polenin haddinden fazla olduğu sabah saatlerinde ve rüzgarlı saatlerde dışarı çıkılmamalı. Kesinlikle maske ile dış ortamda dolaşılmalı, bunun haricinde güneş gözlüğü takılmalı. Şayet bu önlemleri alırsak alerjik dumağı ve göz nezlesi yakınmalarımız büyük oranda azalacak.

Şayet alerjik nezleye ya üstelik ayn nezlesine mecbur elimizi, burnumuza ve gözümüze sevk ihtiyacımız varsa mümkünse elimizi yıkayarak ya birlikte dezenfekte ederek büyüklenme ve ayn temizliği yapmayı tavsiye ediyoruz. Bu kişilerin gün içre sık sık maskelerini değiştirmelerinde kâr var. 3-4 saatte bir peçe değişikliğinden hastalarımız kâr görecektir.”

Telkih eşitsizliği risk oluşturuyor

 

Mutant virüsle bulaş oranı Samsun’birlikte ikiye katlandı!

 

Share: