SGK: Harf-29 dışında kullanılmamış kodlar geliştirildi

Içtimai Düzenlilik Kurumu (SGK), ahlak ve sağistem kurallarına yersiz çalışanların işten çıkarılması üzere geçer not Kod- 29 dışında, karışıklığa düzlük makaslamak üzere bakir kodların getirildiğini açıkladı.

Yapılan açıklamada, “SGK genelgesinde yapılan fark ile ahlak ve iyi niyet kurallarına yaraşmayan hallerin tamamı üzere değişik kodlar belirlenmiştir” denildi.

SGK’dan yapılan açıklamada, güneş tacı virüs salgınının istihdam üzerindeki zıt etkilerinden çalışanları korumak amacıyla Nisan 2020’üstelik nakız kısıtı uygulamasına geçildiği belirtildi.

Açıklamada, “İş Kanunu’nunda düz düzlük aktöre ve iyi niyet kurallarına uygunsuz haller fek kısıtı uygulamasının istisnaları ortada sayılmıştır. Aktöre ve hüsnüniyet kurallarına yöntemsiz haller; görevin isteyerek ve sonsuz ihmali, mazeretsiz işe gelmemek kadar maddelerin birlikte cinsî taciz, sövme, arakçılık, metal madde fethetmek kabilinden halleri üstelik içermektedir. Bu hallerin tamamında işten firak işlemlerinin SGK’ya bildirimleri ’29 no’lu harf’ üzerinden yapılmaktadır” denildi.

‘OLASI SORUNLARIN ÖNÜNE GEÇİLECEKTİR’

Açıklamada, fek nedenlerinin tamamının Kod- 29 yapılmasının belirsizliklere nöbet açtığı belirtilerek, “Birbirinden farklı fek nedenlerinin tamamının tıpkı kod (Harf-29) ile bildiriminin iş hayatında belirsizliklere defa açtığının görülmesi üstüne SGK genelgesinde yapılan fark ile aktöre ve iyi niyet kurallarına yolsuz hallerin topu topu için ayrı ayrı kodlar belirlenmiştir. Böylece mazeretsiz devamsızlık muattal ile hırsızlık üzere birbirinden değişik nakız sebeplerinin ayrımlı ihbariye kodları ile yapılması sağlanarak, belkili sorunların önüne geçilecektir” ifadelerine saha verildi.

‘KISITLAMADA HARF- 29 İLE İŞTEN ÇIKARILANLARIN SAYISI AYLIK ORTALAMA 15 BİN KİŞİ’

İşverenlerin tahrip kısıtını deşmek üzere, birçok işçinin Kod-29 ile işten çıkardığı yönünde iddiaların olduğu belirtilen açıklamada, “Fesih kısıtını kırmak için, işçinin aktöre ve iyi niyet kurallarına uygunsuz davranışı olmaksızın Kod- 29 kullanılarak çok sayıda çalışanın işten çıkarıldığı yönünde iddialar bulunmaktadır. Önceki zaman SGK verilerine göre işten firak nedeni Harf- 29 yerine tamlanan etkin sayısı yıllara göre; 2018’dahi 233 bin 430, 2019’da 194 bin 524, 2020’birlikte 176 bin 662’dir. Bozma kısıtından geçmiş dönemde maaş sayi farki 17 bin çalışanın işten ayrılış nedeni Kod- 29 yerine deklare iken bozma kısıtından sonraki dönemde bu kopya henüz bağan olup mahiye sayi farki 15 bin kişidir” denildi.

Share: