Kovid-19’da yedi değişik nişanlık grubu

Boğazda kaşınma ve öksürük, mebde ağrısı, burunda akım…

Bundan benzeri yıl evvel bu tip cura ağrıları, ya dahi belli belirsiz tıpkısı itici algınlığını çok bile fazla veca etmez, hatta ihtimal hiç dikkate almazdık.

2020 sonbaharında ise format haddinden fazla değişik.

Elden tıpkısı kez hapşırmak da zihnimizde, “Sonuç günlerde nerelerdeydim, insanlara ne büyüklüğünde yakındım, neye dokundum? Işaret ve lalüebkem alabiliyor muyum? Güya içki darlığım var…” kabilinden soruların akla gelmesine neden oluyor.

Mütemadi bire bir şekilde bu düşüncelerle haşır fesih olan araştırmacılar ve tıpçılar üstelik, Kovid-19’un izini gösterdiği düşünülen bir kırcı semptomdan bildirme akıllıcasına olanı bulmaya çalışıyor.

Viyana Tıp Üniversitesi’nde araştırmacılar, korona virüs belirtileri ile ilgili uzun uzun listeyi sunma azından tıpkısı düzene koymayı başardı. söz konusu bilim insanları, nispeten belli belirsiz bire bir tutum izleyen Kovid-19 çor süreci ile alakalı, Allergy isimli tababet dergisinde dahi yayımlanan yedi değişik araz olduğunu ortaya koydu.

Araştırmanın rüçhan amacı, atlatılan ayrımsız korona virüs enfeksiyonunun ardından ferah tıpkı bağışıklığın lacerem olduğunu ve bunun zahir ölçülebileceğini anlamaktı.

Bunun amacıyla immünoloji uzmanı Winfried Pickl ile alerji uzmanı Rudolf Valenta etrafında tıpkı araya gelen araştırmacılar, Kovid-19 hastalığını balaban oranda atlatan ve iyilik sürecine giren 109 sevimli ile ağız ağıza iyileşmiş olan 98 kişiyi inceledi ve kanlarını imtihan etti.

KOVİD-19 İLE İLGİLİ YEDİ NIŞANE GRUBU

Haber insanları, elde edilen veriler temelinde farklı semptomların Kovid-19 hastalığında birbirleri ile ilişkin olduğunu ve nişan grupları halinde görüldüğünü belirleme etti. Araştırmada ortaya sâdır yedi karine grubu şunlardan oluşuyor:

1.  Gribal semptomlar (zehir, ateşin lerze, halsizlik ve öksürük)

2.  Nezle semptomları (büyüklenme akıntısı, aksırma, kuru derbent ve koku alma organı tıkanıklığı)

3.  Mafsal ve kas ağrıları

4.  Göz ve mukoza iltihabı

5.  Akciğer rahatsızlıkları (akciğer iltihabı ve soluk darlığı)

6.  Işkembe-bağırsak sorunları (amel, mide bulantısı ve kafa ağrısı)

7.  Alamet ve lalüebkem alma duyularının kaybı ve başka semptomlar

Araştırmanın sorumlusu bağışıklık bilimi uzmanı Winfried Pickl, DW’ye yaptığı değerlendirmede, “Lal ve sendrom ahiz duyularını kaybeden kişilerin genellikle bağışıklık sistemi zinde insanlar olduğunu” vurguluyor. Ancak buradaki “canlı” kavramı hastanın yaşı ile değil, samimi eliyle üretilen T hücrelerinin (muafiyet hücreleri) ne büyüklüğünde dinç olduğu ile ilişik bire bir rapor.

Pickl, yapılan araştırmaların, “peyda bir şekilde, Kovid-19 hastalığında sistemsel (söz gelişi 1. ve 3. kadro) proses ile organsal (söz gelişi 6. ve 7. kadro) sürecin birbirinden ayrıldığını ortaya koyduğunu” dile getiriyor.

Ancak bu sonucun karine grupları beyninde örtüşme olmayacağı anlamına gelmediğini birlikte vurgulayan Pickl, değişik yandan gâh gruplar arasında bağışıklık parametreleri açısından benzeri demet olduğunu tabir ediyor. 

Buna bakarak efdal ateşin bire bir Kovid-19 süreci, vücudun bağışıklık hafızası ile korelasyona girerek nispeten henüz detaylı benzeri muafiyet dönemi sağlıyor. Dilsiz ve nişane kabul etme duyusunun yitirildiği hastalık süreci ise tıpkısı şekilde ortalamanın üzerinde tıpkı T hücresi üretimi ile bağlılık halinde.

KOVİD-19: KANDAKİ INÇ İZİ

Elhasıl vukuf insanları, içki testleri sonucunda Kovid-19 ile ilgili kâh önemli bulgulara ulaşmayı başardı. Bunlardan biri Kovid-19’un, hastalığın atlatılmasından on hafta sonra muafiyet sisteminde yarattığı uymazlık, tıpkı ayrıksı tabirle hastanın kanında bıraktığı parmak izi.Bağışıklık sistemi süresince, bakteriyel hastalıklara etken olan virüslerle uğraş fail granülositlerin (akyuvarların ayrımsız bölümünü oluşturan hücre tipleri) oranı, Kovid-19’bile daha düşük çıkmış örneğin. Pickl, bunun “tansık ve tamamen eskimemiş” tıpkı bulgu olduğunu rapor etti.

“Mavera yandan CD4 ve CD8 bağışıklık hücreleri ayrımsız zihin oluşturuyor ve CD8 T hücreleri bile zihayat aynı biçimde enerjik oluyor. Bu bile bağışıklık sisteminin, enfeksiyondan haftalar sonra dahi kıpırdak bire bir biçimde hastalıkla savaş ettiğini gösteriyor” diyen Pickl, Kovid-19’u atlatmış olan metin çokça hastada tanıdık teferruatlı mütemadi halsizliğin bununla ilgili olabileceğini belirtti.

Yapılan çağ testlerinde, tıpkısı zamanda aranjör T hücrelerinin çok azaldığının birlikte belirleme edildiğini kaydeden Pickl, bu durumun, otoimmün hastalıklara faktör olabilecek ağır sıklet ayrımsız kokteyl anlamına geldiğini vurguladı.

ERDEMLI ACI VE FAZILETLI BAĞIŞIKLIK

Hastalığı ağız ağıza atlatan kişilerin kanında antrparantez fazlasıyla antikor üreten muafiyet hücresi tayin edildiğini dahi belirten Winfried Pickl, hastalık sürecinde benzeri hastanın ateşi ne büyüklüğünde yüksekse, sonrasında koronavirüse cebin bağışıklığın o derece canlı olduğunun görüldüğünü bile dile getirdi.

“Edindiğimiz bilgiler, hastalığı henüz bereketli anlamaklık açısından ve bize haddinden fazla husus vadeden biyolojik işaretler sundukları üzere, hastalığı daha mebzul izleyebildiğimiz için beklenen bire bir telkih geliştirebilmemiz açısından muhteşem” diyen Pickl, “çıktı biliyoruz ki, aşılarla ilişkin bire bir istimara yaparken B ve T hücreleri çok makro birer mütehavvil olacak” ifadesini kullanıyor.  

söz konusu araştırmanın ortaya çıkardığı sunu büyük bulgulardan birinin de, eş vücudundaki muafiyet sisteminin, tıpkı hastalığa alın verdiği mücadelede, ayak topu takımlarının savunmalarında olduğu kabilinden antikorlarla bağışıklık hücrelerinin birbirlerinin kademesine girdiğinin anlaşılması olduğunu vurgulayan Pickl, muafiyet hücrelerinin, virüsün anlaşılan hamlelerini hafızasında tutup buna bakarak tepki verebildiğini belirtti.

Pickl, demincek yapılması gereken şeyin ise, elde edilen bilgileri hastaların tedavisinde ve olasılı aynı aşının geliştirilmesinde koparmak olduğunu dile getirdi. 

Ceyhan: Fazlalık olmayanları aspirin kullanımı öldürebilir

Obezite sorunu olanlar Kovid-19’u güç geçirebiliyor

Korona amme spotlarındaki adlı aktör Kovid-19 oldu

Almanya: Ankara’ya Kovid-19’a ilgilendiren andıç verildi

Dünyada korona virüs vakaları 50 milyonu aştı

Esenlik Bakanı günlük korona virüs verilerini açıkladı

İTO Başkanı Avdagiç güneş tacı virüse yakalandı

 

Share: