Araştırma: Anoreksiya hatır yapısında değişikliğe neden kabil

Ruh sağlığı sorunlarına tutkun ölümlerin önde gelen nedenlerinden biri anoreksiya nervoza. Veri insanları, anoreksiyaya neyin illet olduğu üstüne elan eksiksiz aynı sonuca ulaşamamışken, dünya çapında milyonlarca insanın yakalandığı hastalığın etkileri üzerine yıpranmamış bire bir çalışma yapıldı.

Anoreksiyalı kişilerde düşünce bire bir nevi küçülüyor

Araştırmacılar, 22 değişik lokasyondan toplanan mecmu bin 648 karı düşünce taramasına (bunların 685’i anoreksiya nevroza) binaen, anoreksiyalı kişilerde kortikal kalınlık, subkortikal hacimler ve kortikal satıh alanında tenakus saptadı. Yani anoreksiyalı kişilerde karın bir nevi küçüldü.

Mürekkep Krallık’taki Bath Üniversitesi’nden psikolog Esther Walton, “Bu düzentileme için dünya çapındaki araştırı ekipleriyle birkaç sene boyunca ağır tıpkı şekilde çalıştık. Anoreksiyalı insanlardan alınan binlerce akıl taramasını birleştirebilmek, bu bozukluğu karakterize edebilecek karın değişikliklerini çok daha ince olarak incelememize cevaz verdi” ifadelerini kullandı.

Beyin yapısındaki tadilat tersine çevrilebilir

Biological Psychiatry’de yayınlanan araştırı, bu hastalığı kabil olduğunca erken tıpkı aşamada tedavi etmenin ne kadar şanlı olduğunu gösterdi. Tetkikat karakteristik olarak bilişsel davranışçı terapiyi içeren anoreksiya tedavilerinin beyindeki bu değişikliklerin bazılarını mahsus tersine çevirebileceğini ispatladı.

Walton, “Hastalarda gözlemlediğimiz kanı yapısındaki balaban azalmaların, iyilik önünde olan hastalarda elan az farkedilir olduğunu bulduk. Bu ongun benzeri meni, çünkü bu değişikliklerin temelli olmayabileceğini gösteriyor. Akıllıcasına otama ile düşünce kendini toparlayabilir” dedi.(ScienceAlert)

Kovid, çocuklarda ‘yiyecek bozuklukları’na amil tür

Yeme bozukluğundan korunmanın 5 yolu

Share: