Kanseri bu tetikliyor

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başbuğ Yardımcısı Uca Kırıcı, ülke genelinde akıbet yıllarda mütezayit kanser ve süreğen hastalıkların akdarı şurubu ile aracısız bağlantısı olduğunu gelecek sürdü.
Okkalı yaptığı mukayyet açıklamada, ”Mısır şurubu ise yüzde yüze yakını GDO’lu mısırlardan elde ediliyor. Esasta tatlı, çikolata, kek yerken yada gazoz, kolalama kadar gazlı içecekleri tüketirken kanseri ve tür hastalıkları çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.
Mısırdan elde edilen früktoz şurubunun, ketçap, toz kıraathane kreması, bisküvi, kola, gazoz, kolalama ve kamu gazlı içecekler, şekerleme, ürün suyu, yemişli yoğurt, hazır çorba, çikolata, gofret, puding, amade kek, helva, gato, lezzetli, reçel, jöle, dondurma, bisküvi ve ürün suları ilkin gelmek için 900 civarında üründe kullanıldığına dikkati çeken Dokunaklı, ”Bu ürünlerin etiketinde ise beğenilen tatlandırıcının kökenine ilişik yani şeker pancarı essah yoksa mısır şurubu akıllıca mı olduğu özellikle belirtilmemektedir” bilgisini verdi.
Çetin, mısır şurubunun ürünlerde kullanılmasının DENIZ ülkelerince yasaklandığına belen ederek, ABD’de tasarruf kotasının yüzde 2’den 1’e düşürüldüğünü ancak Türkiye’de bu kotanın yüzde 15’e çıkarıldığını kanıt etti.
ABD’de yapılan tetkikat ve fareler üzerinde yapılan deneylerde çok net biçimde darı şurubunun ilkin pankreas kanserine hastalık olduğunu vurgulayan Dokunaklı, söz konusu şurubun ayrıca efdal kolesterin ve duygu büyümesi, karaciğerde yağlanmaya, siroz, kanda trigliserid denen yağların artmasına, şeker hastalığına ve şişmanlığa etmen olduğunun altını çizdi.
”ŞEKER PANCARI EKİM ALANLARI DARALDI”
Ülkedeki şeker hastalığı pancarı ekim alanlarının serencam yıllarda dakikasında daraltıldığını ve şeker hastalığı fabrikalarının satıldığını savunan Kırıcı şöyle bitmeme etti:
”Şeker pancarı ekimi neredeyse yasaklandı. Buna bedel kimyasal tatlandırıcılar şeker kamışı şekeri ve mısır şurubu ithalatı hızlandı. Şu anda istihsal ve istihlak piyasasına şeker pancarı dışındaki şurup ve tatlandırıcılar bilgili. Bunu iki nedenle yaptılar. Birincisi, başta Montana ve Cargill atılmak için ABD’li azık tekelleri lehine devlet tarımı feda edildi. İkincisi ise özellikle Pervin tutmak için domestik gıda tekelleri daha aşkın kar etsinler diye niteleyerek tüketicilerimizin sağlığı ve geleceği feda edildi. Bu eseme katabolizma ve ölümleri getirmektedir.”
Ekincilik Bakanlığının, yapıt etiketlerine tatlandırıcının orijinini boşaltmak zorunda olduğunu savunan Kırıcı, tüketicilerin yiyintili ürün ve içeceklerden kesinlikle uzak durması ve mutlak kökenini bildiği ve pancar şekeri kullandığına tehlikesiz olduğu lezzetli ürünlerin tüketilmesinin gerektiğini belirtti.

Share: