10 kentilyon dolarlık göktaşından kara haber

NASA’nın 2026’de tıpkısı uzay aracıyla mülakat etmeyi planladığı 16 Psyche ünlü asteroide müteveccih yıpranmamış araştırı kâh beklentileri suya düşürebilir.

Zira bakir veriler göktaşındaki esrar yoğunluğunun düşünüldüğünden henüz az olduğunu ortaya koydu.

Uzmanlar, Merih ve Erendiz arasındaki asteroit kuşağında vadi alan tahminî 200 kilometre genişliğindeki göktaşının M tipi asteroitlerin yeryüzü büyüğü olduğunu söylüyor.

Bunlar silikat kayaçların meydana getirdiği başka asteroitlerin tersine, çıpa ve nikel kabil zer madenlerden oluşuyor. Bu nedenle Psyche’nin birlik 10 kentilyon dolar mesabesinde olduğu öne sürülmüştü.

Ancak kullanılmamış araştırma asteoritteki çıpa yoğunluğunun düşünüldüğü büyüklüğünde çok olmadığını ve bu nedenle değerinin de henüz az olabileceğini ortaya koydu.

BENDE’deki Purdue ve Brown üniversitelerinden araştırmacılar, Psyche’nin yandaki cisimlere uyguladığı yığın çekicilik kuvvetine odaklandı ve elektronik beyin simülasyonlarına başvurdu.

Hakemli ilmî dergi Geophysical Research Letters’te yayımlanan bulgular, asteroidin aslında dev benzeri çipo cümlesi olmadığını gösterdi. 

Araştırma ekibi, göktaşının ortamında demir yoğunluğunu yıpratıcı belirsiz bire bir kaya katmanı olduğuna inanıyor.

Demir püskürten volkanlar

Mavera yandan, Dünya’dan yapılan gözlemler, bütün tersi benzeri tabloya bel etmişti. Zira Psyche’nin yansıttığı ışıktan hareketle yüzeyin metalden oluştuğunu beyan etmek olabilir görünüyordu.

Araştırmada bu çelişkiye de ayrımsız cevap getirildi. Buna bakarak Psyche’de ferrovolkanizma, yani demir püskürten yanardağlar var.

Kullanılmamış bulgular doğrultusunda, göktaşının demir tıpkısı çekirdeğe ve kayalık bir mantoya sahip olduğu ve çekirdekten gelen lav akışının manto üstünde demirden bir istila oluşturduğu anlayış ediliyor.

Esbak tetkikat üstelik Psyche kabilinden göktaşlarında ferrovolkanizmanın tür olduğunu ortaya koymuştu.

beraber göktaşında kaya katmanının olabileceğini savunan bazı uzmanlar, elan önceki de Psyche’nin düşünüldüğü büyüklüğünde değerli olmadığını dile getirmişti.

Gökbilimciler, Psyche’nin kesme değerinin belirlenebilmesi amacıyla gidip durumunda tetkik yapmak gerektiğini vurguluyor. Bu de NASA’nın yeni göreviyle cins gibi.

NASA, bu sene ortamında Psyche’ye benzeri uzay ara bulucu göndermeyi hedefliyor. bahis konusu çevirgeç 4 yıllık ayrımsız yolculuğun arkası sıra asteroit kuşağına varacak.

Bu sayede elektronik beyin simülasyonlarından elde edilen verilerin önceki aracısız doğrulanması türlü olacak. Araştırmanın yazarlarından Fiona Nichols-Fleming, “Fariza cümbüş verici çünkü Psyche çokça tuhaf ve esrarengiz tıpkısı nesne” dedi:                                                                                                                             

Yani NASA görevinde keşfedilen temas öz Zaman Sistemi için kıtipiyoz kocaman ve eskimemiş veriler sağlayacak.

Altın madenler açısından zengin göktaşları, gelecekte asteroit madenciliği yapılması üzere makul hedefler.

Gök madenciliği bilim camiasında demet görüyor çünkü uzmanlar, bu uğraşın Ay yahut Merih tabanlı bir koloni üzere vacip madenleri uygun maliyetle sağlayabileceğine inanıyor.

Kozmik madenler kullanılabilirse, ayrıksı gezegenlerde kurulacak üsler için mukteza çatı malzemelerinin Dünya’dan gönderilmesi gerekmeyecek.

Share: