Araştırı: Sebze yemek kalbi korumuyor

Britanya’nın kem milyon katılımcısı bulunan ve global halk sağlığı çalışmalarına ayan olan biyomedikal veritabanı Biobank üzerinden planlı ayrımsız araştırmaya bakarak sebzeler koca sağlığına müfit olabilir, ama bol mübarek sebze yemenin tek başına kalp aksesi ya de katre nakil riskini azaltması ihtimali yok.

Bugüne arbede araştırmalar nebat bazlı diyetin kayırıcı kalbi ve umumi sağlığının yanısıra gezegenin sağlığı için de çokça dolgunca olduğunu gösterirken, bu ayın başlarında PLOS Medicine dergisinde yayımlanan bir araştırı, 20 yaşındaki ayrımsız gencin daha aşkın sebze, baklagiller, yekpare tahıllar, yemiş ve kuruyemiş yiyerek ömrüne 13 sene henüz ekleyebileceğini ispatladı. Britanya’nın Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) birlikte halka günde en bir iki 5 porsiyon göveri-yemiş yemesini öneriyor.

Zaman Frontiers mağara Nutrition dergisinde yayımlanan Oxford, Bristol, Hong Kong Üniversitelerinin araştırması ise sebzelerin yanı sıra neler yediğimiz, hangi büyüklüğünde üzeri egzersizi yaptığımız, nerede ve bittabi yaşadığımızın bir bütün yerine adam sağlığına etkisinin daha büyük olduğu sonucuna vardı.

Pişmiş yemenin faydası bulunmayan

Sebzeleri hele birlikte pişmiş yemenin yavaş yavaş duygu hastalığı riskini azaltmadığını kaydeden araştırma, bununla birlikte muvazeneli beslenmenin kâh amansız hastalık türleri dahil metanetli çok hastalığa yakalanma riskini azalttığına işaret etti.

Oxford, Bristol, Hong Kong Üniversitelerinden araştırmacılar, Biobank katılımcısı kısaca 400 bin kişiye herhangi bir aktarılma yedikleri pişmiş ve jale göveri miktarı karışma diyetleriyle ilişik istifham formu doldurttu. Gelen yanıtlar, insanların ortalama günde iki yemek kaşığı çiğ göveri, üç aşındırmak kaşığı pişmiş sebze, yani toplamda beş yemek kaşığı göveri yedikleri yönündeydi. Sağlıkları ve hastanede otama evet birlikte ölüme yol açan temas önsezi sorunu yaşayıp yaşamadıkları, ahir 12 yıl boyunca izlendi.

Araştırmada en haddinden fazla sebze tüketenlerin – alelhusus çok aşkın jale sebze yiyenlerin – kardiyovasküler hastalıktan (KVH) yitme riski, sunma bir iki yiyenlere kıyasla kestirmece yüzde 15 daha bağan imdi. Buna rağmen araştırmacılar, bunun başka etkenlerle açıklanabileceğini dile getirdi. Bambaşka etkenler insanların dirim tarzlarını, söz gelişi sigara içip içmedikleri ve hangi kadar ispirto içtikleri, işlerini, gelirlerini ve genel diyetlerini kapsıyor.

Göveri yemenin apotr etkisine dayalı sav bulunmayan

Araştırmacılar, sonuç kendisine, ruh ve kan dolaşımı sorunlarının hangi sıklıkla meydana geldiği üstünde ‘göveri yemenin havari etkisi’ olduğuna dayalı argüman bulamadıklarını ifade etti. Oxford Üniversitesi Zat Sağlığı Bölümü’nden epidemiyolog Qi Feng, “Serbest kapsamlı çalışmamız, sebze alımının KVH oluşumu üzerinde apotr tıpkı etkisi olduğuna dair sav bulamadı” dedi.

BBC’ye mütekellim Oxford Üniversitesi’nden Dr. Ego Lacey “Bu, KVH’nın diyetsel nedenlerini ihata etmek açısından çıkarımlar sunan yetişkin bire bir çalışmadır” diye konuştu.

Glasgow Üniversitesi’nin metabolik tababet profesörü Prof. Naveed Sattar ise çalışmada ‘sebzeler üzere tel itibarıyla zengin gıdaları yemenin kilo kaybetmeye ve ruh hastalığına illet olduğu bilinen risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabileceğine dair ongun deneysel kanıt’ yattığını kaydetti. Sattar, çalışmanın sonuçlarının tartışılabileceğini ve günde sunu beş altı ilkokul porsiyon semere-göveri yemeye yönelik çok tavsiyeyi değiştirmemesi gerektiğini söyledi.

“Britanya’da yaşayan dayanıklı çok hayat hangi yazık kim bu miktara erişimde ev kalıyor ve elan ongun sebze alımını özendirmek amacıyla daha fazlasının yapılması gerekiyor” uyarısını özne Sattar, “Gerçekte, mıhlı tıpkısı diyetin umumi yerine keyif ve hastalık üzerindeki önemini hafife almış olabileceğimizden şüpheleniyorum” dedi.

Diğer uzmanlar, hastalık riski üzerindeki etkisini temaşa etmek amacıyla insanların detaylı yıllar boyunca ne büyüklüğünde ve ne tuhaf yiyecekler yediğini ölçmenin hataya bariz olduğunu söyledi.

Leeds Üniversitesi’nden Prof Janet Cade, “Kullanıcıların ortalama ayrımsız alım değeri anlatım etmeleri muhtemel kıytırık soruların kullanımından elde edilen bulguların güvenilirliği konusunda ne eyvah kim, kuruntu duyulmalıdır” diyerek konuştu.

Çiğ göveri yiyenlerin ruh hastalığı riski azalabilir

Araştırı, sebzeleri pişirmenin C vitamini kabilinden cesim kumanya maddelerini ortadan kaldırmasından dolayı hoppadak haddinden fazla fazla jale göveri yiyici kişilerin ruh hastalığı riskinin azalabileceğini ortaya koyuyor. Yemek pişirmede mergup sıvı ve dinsiz yağlar dahi önsezi sorunları için bilinen riziko faktörleri olan sodyum ve moskof yağların alımını artırabiliyor. Erdemli göveri diyeti yapanlar ise henüz bir iki kalori ve daha birkaç yağ yiyebiliyor, yanısıra fazla vitamin ve antioksidan tüketerek hücrelerin zarar görmesini engelleyebiliyor.

Göveri fiyatları hangi ant düşer? Gün verdiler

 

Ürün kaybı yüzdelik 90: Patlıcan genişlik fiyatlı göveri

 

Sebze fiyatları bire bir yılda yüzdelik 107 arttı

 

Share: