Yeni araştırı isyana belen etti: Merih Kolonileri, Acun’evet karşı ayaklanabilir

Rusya’birlikte gerçekleştirilen Sirius Projesi ünlü 120 günce tecrit denemesi, gizil mürettebatın özerk davranışlarını incelemeyi amaçlıyor.

Gelecekte Merih’a ve özge gezegenlere yapılacak görevler, fariza taharri ve gök uzlaştırıcı arasındaki gecikmeler aşılmaz tıpkı sevgili halini alınca ferdî eylem gerektirecek.

Basınçlı odaların, iniş operasyonlarının ve deneklerle fariza taharri arasında 5 dakikalık gecikmenin canlandırıldığı denemede, mürettebatın çabuk biçimde bizatihi emin akıntı ettiği ve işbirliği zarfında çalıştığı tayin edildi.

Cnet’in aktardığına göre, Rusya Ulum Akademisi ve Moskova Havacılık Enstitüsü’nden çalışmanın eş yazarı Dmitry Shved, “Farklı kişiliklere, cinsiyetlere ve kültürlere cemaat mürettebat üyelerinin iletişim özellikleri görev esnasında elan da analog hale geldi” dedi.

“İşin karşıt yanı ise görev kontrolün mürettebatın ihtiyaçlarını ve sorunlarını intikal olasılığını kaybetmesi ve sonuç kendisine bunun fariza kontrolün destek ölçü yeteneğini engellemesi.”

Frontiers’ta yayımlanan araştırma makalesine bakarak denekler, görüşlerini görev kontrole derhal tasdik ettirememekten hoşnutsuzdu. Bu genişlik “mürettebat ve fariza kontrol merkezi arasındaki yerleşik vukuf devresine yönelik güvensizliğe ve devrede kırılmaya defa açtı”.

“Rastgele iki tarafın da, gelecekteki kararlarının kuma pozisyonlarla ait mevcut veriler adına varsayımlara dayanması sebebiyle bu temaslardan giderek henüz memnuniyetsiz benzeri hal alması”, araştırmacılar yoluyla “ayrı sukut” diyerek nitelendirildi. Araştırmacılar elektrik, monotonluk, mecbur kalma ve fiziki canlılık eksikliğinin bunu güçlendirdiğini tabir etti.

Araştırmanın hipotezine göre “Böyle ayrımsız ‘ayrı düşme’, mürettebat üyelerinin görev kontrolün tavsiyelerine direnç göstermesine ve kişi bilgilerine, değerlerine ve önceliklerine binaen verilen kararların başat arkaç gelmesine kez açabilir”. Fakat bunun gerçekleşmesi (eğer gerçekleşirse) belli nesiller matlup.

“Mars kolonilerinin hâlâ Dünya’dan gelen hatim ve insanlara tabi olacağı dönemde” diyen Shved, “Diplomatik ilişkilerin kesilmesi olasılığı oldukça bağan görünüyor” diye niteleyerek ekledi.

Hususi feza programlarının oluşturduğu fonlarla gayrı gezegenlerin gelişmesinin giderek elan benzer kuzuluk gelmesi sebebiyle kurumlar ve hükümetler haddinden fazla geçmeden Acun dışı ahbaplık üstünde ayrımsız karara muvasalat ihtiyacı duyacak.

Mevzuatın çoğu yüce ölçüde güncelliğini yitirirken, bulunan olanlar de “herkesin doğrusu üstünde uzlaştığı ana değerler” diye niteleyerek niteleniyor. Bunlar genellikle olumlu ve akıllıca olmakla gelişigüzel ortaya çıkma print meselelere on paralık odaklanmıyor.

Kanuni bakımdan, görevler şimdi ev sahibi mevki hakimiyetinde kalacağı amacıyla gelecekteki astronotların koloni namına aynı ansambl oluşturma ihtimali daha çok. Ancak Dünya’daki ülkelere has mevzuatlar adına Mars’ta seyyare çapında makbul yasalar olacak kadar görünüyor.

SpaceX CEO’su Elon Musk 2016’birlikte, tıpkı Merih hükümetine müteveccih niyetlerinin şu anda uyguladığımız kadar temsili demokrasilerdeki politikacılar vasıtasıyla değil, kişilerin meseleler üstüne zat oylarını verdiği aracısız benzeri el erki olduğunu söylemişti.

Elon Musk’ın gelecekteki Merih planı

 

Merih’ta yer sarsıntısı

 

Merih’taki inşaatlarda çağ ve lüzum kullanılacak

 

Share: