Çin, çıktı dünyanın yeryüzü zengin ülkesi

McKinsey & Co.’nun yaptığı araştırmada, dünya gelirinin yüzde 60’ından fazlasına cemaat 10 ülkenin bilanço rakamları incelendi.

Araştırmaya göre, dünya çapındaki kesin servet 2000 yılında 156 trilyon dolarken, bu misil 2020 yılında 514 trilyon dolara yükseldi.

Çin, bu artışın yaklaşık üçte birinde pay sahibi oldu. Çin’in serveti, 2001’dahi Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) katıldığı sıralarda 7 trilyon dolardı; zaman ise 120 trilyon dolara yükseldi.

Böylecene Çin, ÇAKER’yi geçerek dünyanın arz zengin ülkesi haline geldi.

Araştırmada, dünyanın genişlik şişman ekonomileri olan hem BENDE hem üstelik Çin’bile, servetin üçte ikisinden fazlasının yeryüzü ensesi kalın yüzde 10’un elinde olduğu ve bu zenginlerin paylarını artırmayı sürdürdükleri belirtildi.

McKinsey Global Enstitüsü’nün ortaklarından Jan Mischke, yaptığı açıklamada, “Artık hiç olmadığımız büyüklüğünde zenginiz” dedi.

McKinsey’in hesaplamalarına bakarak küresel servetin yüzde 68’i gayrimenkulde depolanıyor.
Araştırmaya bakarak, küresel servette akıbet 20 yılda yaşanan bu kötü çoğalma, küresel gayri berrak yurtiçi hasıladaki artışı geride bıraktı ve sakıt ürem oranlarıyla yurt fiyatlarının yükselmesiyle körüklendi.

Çin’üstelik Bitcoin madenciliğine karışan şirketlere ikaz

 

Joe Biden’dan Intel’e “Çin” reddi

 

KUL ile Çin’in mevhum görüşmesi başladı

 

Share: