Türkler 2013’ten hangi bekliyor?

Gallup International’ın ”Küresel Rüya ve Fütur Barometresi” araştırmasına bakarak kazançlı krizin vurduğu Avrupa ülkeleri ile farklı mütekâmil ülkelerde 2013 yılına ilişik karamsarlık bilgili. Önümüzdeki yılın 2012’ye oranla rüya getireceğine inananların oranının sunu düşük olduğu, karamsarlığın fazlasıyla öne çıktığı ülkeler ağırlıklı namına DENIZ ülkelerinden oluştu.
Yapılan açıklamaya göre, Türkiye halkasını Barem Research’ün gerçekleştirdiği WIN/Gallup International’ın, 5 kıtadan 54 ülkedeki 56 bine mail kişiyle yaptığı, ”Düş ve Usanç Barometresi” araştırmasının sonuçları açıklandı. Türkiye’de görüşülen kişilerin yüzdelik 30’u yeni yılda kazançlı refahın, yüzde 43’ü ise zorlukların artacağına inanıyor. Yüzdelik 25’lik benzeri kesim kazançlı durumun değişmeyeceğini düşünüyor. Türkiye üzere geçtiğimiz sene yüzde -1 olan açık iktisadi rüya ise bu yıl 12 benek azalarak yüzdelik -13’e düştü.
YERYÜZÜ UMUTLULAR GÜRCİSTAN’DA YAŞIYOR
Geçen yıl konuşu krizin vurduğu Avrupa ülkeleri ile farklı gelişmiş ülkelerde birlikte karamsarlık hakim. 2013 yılının, 2012’ye göre imge getireceğine inananların oranının arz bağan olduğu, karamsarlığın ziyadesiyle öne çıktığı ülkeler ağırlıklı kendisine SU ülkelerinden oluştu.
BILDIRME MEYUS PORTEKİZ
Bildirme kötümser devlet sıralamasında Portekiz ve Fransa başı çekiyor. Bu ülkeleri; Lübnan, Belçika, İspanya, Bosna-Hersek, İrlanda, Almanya, Polonya ve İngiltere izliyor. Kaslı ülkelerdeki karamsarlık sadece krizin patladığı Avrupa ülkeleri ile birlikte bağlı değil. G-7 yerine adlandırılan yeryüzü gelişmiş 7 ülkenin tamamında üstelik karamsarların oranı refahın artacağını düşünenlerden elan erdemli. ABD’bile 2013’te iktisadi zorlukların süreceğini düşünenlerin oranı, bol bolamat beklentisi içindekilerden yüzde 8 daha fazla. Bu ayırt; Fransa, Kanada, Almanya, İngiltere, İtalya ve Japonya’bile çift haneli rakamlara ulaşıyor.
Araştırma sonuçlarına bakarak, araştırmanın gerçekleştirildiği 54 devlet zarfında bildirme ümitli insanların yaşadığı talih Gürcistan. Bu ülkeyi Azerbaycan izliyor. Umutlular ortada önceki 10’a giren diğer ülkeler ise Brezilya, Mozambik, Çin, Peru, Hindistan, Suudi Arabistan, Filipinler ve Ekvator oldu.
Olumlu ekonomik beklenti içindeki ülkeler beyninde Fas, Kamerun, Vietnam, Kenya ve Afganistan kabil ülkelerin bulunması araştırmanın çarpıcı sonuçları ortada yer alıyor.
Dünyanın yüzde 35’i eskimemiş yılda refahın artacağı beklentisi içindeyken, yüzde 28’i hesaplı zorlukların artacağına inanıyor. Yüzdelik 29’luk konvansiyon ise soylu erki durumun değişmeyeceğini düşünüyor. Sabık sene yüzdelik -2 olan açık iktisadi rüya puanı bu sene 9 nokta artarak yüzde 7’ye yükseldi.
AĞIR KARAMSAR MAŞRIK ÜMITLI
Açıklamada görüşlerine yer verilen WIN-Gallup International Başkanı Jean-Marc Leger, soylu erki karamsarlığın Şimal Amerika ve Mağrip Avrupa’de sürüyor olmasına rağmen, Çin ve Hindistan’birlikte umudun yükselmesinin kendilerini biraz rahatlattığını belirtti. Leger, ”Bugün o büyüklüğünde içiçe bir dünyada yaşıyoruz ki, bir rüya esintisi tüm dünyaya rüya mesajı yayabilir” değerlendirmesini yaptı.
Global Rüya ve Bezginlik Barometresi, 1977’dahi başlatıldı ve temas sene yürütülüyor. Araştırma kapsamında bu sene 54 ülkede, 55 bin 817 kişi ile yüz yüze, telefonla veya online konuşma yapıldı. Görüşmeler Ilkgüz – Boşluk 2012 tarihleri beyninde gerçekleşti. Türkiye’üstelik ise fasıla ayında CATI yöntemiyle bin 28 güç ile görüşüldü.

Share: